| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Recent am rămas cu mașina "în drum",după ce a început să trepideze, ritmul trepidațiilor crescând pană s-a oprit motorul. La o primă părere s-a ajuns la concluzia că ar fi pilitura in motor. Se mai poate face ceva cu motorul ăsta?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pilitura - de unde?
Dupa parerea mea, fenomenul poate fi de la dereglarea raportului de combustibil /aer, eventual rateuri la scanteile de la bujii (la motoare pe benzina).
Cheama un specialist de la service!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Teoretic, motoarele se pot repara.
Dar decizia se ia luand in calcul in special partea financiara: decat sa dai 4000 de euro pe reconditionarea unui motor, mai bine dai 600 de euro in dezmembrari, si repari masina suficient cat sa te mai bucuri de masina un numar de ani de acum incolo.
Segmenti si cuvineti e usor sa pui intr-un motor, dar cand ai gasit deja span (pilitura) in motor, sunt sanse mari sa fie afectati cilindrii si arborele cotit, iar rectificarea lor nu e tocmai rentabila.

| Gherghe_Fllorel_Mariann_1980 a răspuns:

Cred ca ai "fiert" motorul!