| anonim_4396 a întrebat:

Salut
Am voie legal sa pun pe orice mașina becuri led la faza scurtă?
Mersi

27 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice modificare neomologata la sistemul de iluminare este ilegala

| maphiotul a răspuns (pentru suntserios):

Pai si atunci pentru ce sunt ledurile si xenoanele?

| Hubiter a răspuns (pentru maphiotul):

Pentru ca legile sunt facute sa fie incalcate. Atentie! Asta NU inseamna ca eu te incurajez sa faci asta.
Acum, revenind la subiect. Diferenta intre cele puse pe masina de producator si cele din comert nu este foarte mare. Motivul pentru care unii aleg tot felul de becuri ( led, xenon, albastre, etc) este, "ca sa dea mai bine in ochii celorlalti" si pentru ca nu au avut jucarii cand au fost mici. Nu mai spun de putina educatie referitoare la condusul pe drumurile publice.
Scuze daca am fost prea rautacios dar sunt multi "bombardieri" care folosesc msasin pe post de prelungire a caracterului personal.

| suntserios a răspuns (pentru maphiotul):

Pentru mașinile care vin din fabrica cu așa ceva, omologate

| maphiotul a răspuns (pentru Hubiter):

,,Motivul pentru care unii aleg tot felul de becuri ( led, xenon, albastre, etc) este, "ca sa dea mai bine in ochii celorlalti" si pentru ca nu au avut jucarii cand au fost mici. Nu mai spun de putina educatie referitoare la condusul pe drumurile publice"

Hai sa zicem ca nu m-ai inclus si pe mine in oală laughing ai vorbit la modul general.Eu vreau sa imi pun pentru ca am cumparat masina nu demult si are luminile slabe (stiu ca urmeaza sa zici : ca poate fii din cauza ca sunt mătuite, că oglimda, ca nu sunt reglate)...laughing
Dar nu e asa, sunt becuri slabe si vreau sa pun alte becuri mai bune si cu lumină albă clară

| maphiotul a răspuns (pentru suntserios):

Atunci ar fi la vanzare doar cate un bec la pachet, nu două

| maphiotul a răspuns (pentru suntserios):

Atunci altfel... daca imi pun ce se intampla?

| maphiotul a răspuns (pentru Hubiter):

Hai sa iti mai zic ceva.E pentru mașina nevestei care e un vw polo, nu un bmw de bombardieri si nu are legatura cu nici o prelungire a caracterului
Si apropo, poate dupa profilul meu tragi concluzia ca sunt un tanar de 18 ani la prima lui masina cumparata de tată-l lui
Am avut multe mașini, am educatie in condusul pe drumurile publice pentru ca sunt șofer profesionist si am pe drumuri aproximativ 6, 7 milioane de km (cam atat am facut) (nu trebuie sa ma crezi)

| suntserios a răspuns (pentru maphiotul):

Iaca na, ce importanță are cate se vând. Poate cei care au xenon omologat au nevoie doar de 1.

Cum adică ce se întâmplă? Primul rand ai să deranjezi ceilalți participanți la trafic că luminile tale o să bată pe câmpii. Doua, orice șofer știe asta, ma intreb cum se ai permis. la primul control ramai fără talon pentru modificări la sistemul de iluminare.

| maphiotul a răspuns (pentru suntserios):

laughing
Cand ne intalnim iti arat cate categorii am pe permis laughing

| suntserios a răspuns (pentru maphiotul):

Sper că niciuna, că altfel ar fi și mai grav sa ai permis de profesionist luat pe șpagă

| goguPatent a răspuns (pentru maphiotul):

Chiar? Cate ai?

| maphiotul a răspuns (pentru goguPatent):

28+4

| goguPatent a răspuns (pentru maphiotul):

Aaa, deci nu ai permis, pai zi asa. Ok.
Da, e ilegal sa ai becuti neomologate de producator. Daca masina ta nu vine din fabrica nu leduri sau xenoane nu ii pui leduri sau xenoane.

| maphiotul a răspuns (pentru goguPatent):

sad

Răspuns utilizator avertizat
| maphiotul a răspuns (pentru OptsprezeceUnsprezecedouamiidouazecisidoi):

Am inteles 18112022, chiar nu mai am chef de scandal anul' ăsta cu nimeni dacă vrei ne sfădim la anul
Nu eu am inceput faza cu bombardierii doar am dat o explicatie celui care a facut referire la bombardieri
Ce sa iti mai zic? Sărac nu sunt cum zici tu, sofer profesionist da, doar ca nu castig 3-4000 de lei cum zici tu, că castig 2800-3100 € in functie de numarul de km făcuți si eficiența condusului
Nu am nici o treaba cu nimeni doar ca la multe intrebari se gasesc tot felul de oameni care comenteaza diverse prostii in loc sa dea raspuns la intrebare, chiar si tu nr.18

| maphiotul a răspuns (pentru OptsprezeceUnsprezecedouamiidouazecisidoi):

Si uite, apropo, toate site-urile de specialitate spun ca bombardierul e printre altele posesor de bmw laughing
bombardier

,, A male stereotype from Romania most likely. He has a black short hair, very well arranged, fake designer clothes and shoes ( he usually wears tracksuits or any kinds of low shoes cu gleznele la vedere) and the most importantly a BMW car from the 90s very well known in Romania as ''cazan'', ''tigaie'' or less often ''cotet''. He is known for bad behavior in traffic, specifically, he considers his car superior even though it's obvious that it's not, you better give him some space on the road because he will be mad at you cause his car is special and you are not ready for this debate with him and also has cringey stickers on it. He listens to a lot of music, especially manele or live-uri de manele from his favourite ''artists'' and has a girlfriend who is a freshman in high school and ''loves him a lot'' calling him regele meu, puterea mea because of his car but she won't admit this and last but not least he is kinda older than her.
L-ai vazut ba pe bombardier in cazanul ala cum a trecut cu boboaca in dreapta?"

| Alexutzuu000 a răspuns (pentru suntserios):

Ai dacă au omologare standard tip E sunt leduri cu lumina H7 fara lupa cu instalație de reglare electrica și spălător(de fabrică spălătorul) și nu este obligatoriu lupa la faruri led atunci nu ar trebui doar sa te duci cu ele la RAR cu factura omologarea și farurile să îți deie un aviz sau ceva și să le poți monta la un service autorizat fara probleme? Luând în vedere că sunt omologate și aprobate in Europa de tip E mașină respectivă?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Spagar la permis si badaran la vorbit. bravo. spectaculos.

| sierra1 a răspuns:

"e contravenție montarea la autovehicul si tractor agricol sau forestier, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate;"

dacă nu incalci ce e mai sus, e ok

| maphiotul a răspuns (pentru sierra1):

Multumesc!

| maphiotul a răspuns (pentru sierra1):

Scuze dar nu pot sa iti dau fundă ca am șters intrebarea ca m-a enervat,, seriosu" ăsta
Nu știu cum de mai apare intrebarea

| sierra1 a răspuns (pentru maphiotul):

Nu-i bai, să fii sănătos!

| maphiotul a răspuns (pentru sierra1):

La fel si tu Sierra
Un An Nou Fericit cu sănătate si bucurii!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Becurile led sunt legale doar pe masinile care au venit cu ele din fabrica.
Nu ai voie sa inlocuiesti becul cu halogen cu unul cu led, pe nici o masina.