| Băă_Yo_Danyel_1994 a întrebat:

Salut, ce fel de becuri led trebuie omologate? Din cate am înțeles nu toate ledurile trebuie omologate, aș vrea sa știu care trebuie omologate.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt omologate doar becurile led pentru farurile led (din fabrica).
Adica daca ai Logan 2022 cu becuri led din fabrica, vei gasi becuri omologate pentru el. La fel si daca ai Mercedes sau alta masina cu led din fabrica.
Dar modelele "retrofit" de leduri, pentru masinile care au avut halogen din fabrica, nu sunt omologate.

| Băă_Yo_Danyel_1994 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si becurilor h7 halogen pe passat b5 5 sunt bune?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Băă_Yo_Danyel_1994):

Nu sunt legale, dar prin aceeasi situatie sunt si eu. Am Vectra C, faruri cu lupe, si am pus de multe ori leduri H7, lumineaza foarte ok, ies bine si pe aparatul de masurare/reglare, nu deranjeaza pe nimeni, fiind lupe bine reglate.
Dar daca intalnesc un politist sau control RAR mai intepati, imi pot lua certificatul pe motiv ca ledurile h7 reprezinta o modificare neomologata la sistemul de iluminare.
Legea spune clar ca "se interzice montarea unor becuri de alta culoare ori intensitate". Ledurile au si alta culoare, si intensitate. Iar daca se monteaza in faruri care nu au lupe, rezultatul este foarte deranjant pentru ceilalti participanti la trafic.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice modificare la sistemul de iluminare a masinii trebuie omologat