| ___GDoV a întrebat:

Salutare, am luat permisul recent și am un Opel zafira e o mașină mai măricică și încă nu sunt obișnuit cu dimensiunea mașini mi-e frică să nu lovesc mașini parcate sau când ies din parcare și parchează alți mai greșit ???? cum mă pot obișnui cu dimensiunea mașini? Conduc de 9 zile în fiecare zii

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu cand eram incepator, ma jucam cu gabaritul masinii atunci cand parcam de exemplu langa un gard viu: lipeam masina de el usor, ca sa invat limita ei. Cand parcam langa bloc, o trageam usor cu oglinda la 2-3cm de perete.
Ca sa fii sigur ca nu lovesti masini, poti instala un kit de senzori de parcare; eu mi-am pus "la batranete", ca sa fiu sigur ca nu lovesc masina atunci cand e noapte, eventual mai si ploua, si ma bag pe strazi necunoscute.
Fara senzori, cel mai util este sa intorci capul, ca sa vezi distantele prin geamuri, nu prin oglinzi; pentru ca oglinzile deformeaza putin.
Cand iesi de undeva cu fata, fa o bucla (ca si cum ai avea remorca), si verifica in oglinda cat de aproape ai fost de obstacolele laterale. In felul asta vei retine cam cat spatiu ramane, in functie de cat de aproape te bagi.
Verifica intotdeauna oglinzile laterale cand mergi cu fata, ca sa iti dai seama cat spatiu iti ocupa masina pe latime.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Te vei obisnui in timp, ai permis de putin timp este de inteleasa teama ta...
te vei obisnui in timp cu acest "gabarit"

| ___GDoV explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc

| Simpatic a răspuns (pentru ___GDoV):

Nu ai pentru ce

| ValentinMihai78 a răspuns:

Cere sprijinul instructorului auto, dacă ai frică.

| Mihai0101 a răspuns:

Asa este la inceput te vei obisnui cu gabaritul masini.Sunt unele modele la care se poate regla scaunul mai sus daca te ajuta asta.

| ___GDoV explică (pentru Mihai0101):

Mulțumesc pentru sfat