| HerrAdrian a întrebat:

Salutare, ce fel de cazier judiciar trebuie pentru atestat taxi bolt/uber?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista un singur fel de cazier judiciar, respectiv cel in care sunt trecute pedepsele pentru infractiuni, inclusiv cele pentru infractiunile la circulatia rutiera.
Nu stiu, ca nu m-a interesat problema, dar se poate sa ceara si istoricul sanctiunilor contraventionale pentru contraventii la circulatia rutiera, dar acestea nu se inscriu in cazierul judiciar.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Ai nevoie de cazier auto si cazier judiciar, sunt doua lucruri diferite.
Cazierul auto il eliberează serviciul rutier si cel judiciar de la secția de politie.
Ambele pot fi obtinute online prin ghiseul.ro daca ai un card bancar. Nu vei plati, dar altfel nu poti face cont pe platforma respectiva. Apoi le scoti la imprimanta.