| ___GDoV a întrebat:

Salutare. Recent a cumpărat unchiul meu o mașină în rate și trebuie înscrisă la RAR întrebarea este, pot să mă duc eu să o înscriu sau trebuie să vină și el pentru ca nu prea știu, mulțumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pe scurt " Actele necesare înmatriculării auto se depun de proprietarul mașinii. În cazul în care acest lucru nu este posibil, persoana care va depune actele trebuie să aibă procură specială."
Alte detalii gasesti in acest articol : https://www.libertatea.ro/stiri/acte-necesare-inmatriculare-auto-2876375

| Violleta2022 a răspuns:

Propietarul are obligatia sa mearga personala sa-si inscrie masina.
In cazuri speciale cand propietarul nu poate, va trebuii sa mearga totusi la un Notar Public si sa un act oficial semnat de el personal, numit PROCURA speciala, prin care el te poate imputernici pe tine sa-l reprezinte la RAR si peste tot unde este necesar sa-i inscrii masina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Masina nu se inscrie la rar, se inscrie la politie, la directia de inmatriculari si acolo trebuie sa mearga proprietarul masinii

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa vina el ca el este proprietarul este pe numele lui masina.