| mihaivalentin a întrebat:

am un passat din '98 cu becuri H7 si vreau sa ii pun xenon. cumva imi trebuie si adaptoare pentru faruri ca sa se potriveasca noile becuri? Funda care ma ajuta.

Răspuns Câştigător
| Alinushu2007 a răspuns:

Salutare si eu am Passat din 2007, si mi-am pus xenon de 55w 8000k, Cand o sa le cumperi, in cutia cu xenoanele o sa ai ridicatoarele de tensiune cu tot cu mufele adaptoare. Totul este plug&play, de preferat cel mai bine e sa ti le monteze cineva care stie ce face si nu o sa ai nici un fel de problema cu ele. Nu iti lua nici mai puternice de 55w, cu toate ca nici nu stiu daca se gasesc asa de usor, pentru ca va avea de suferit geamul sau lupa de la far, o sa se matuiasca. Drumuri bune sa ai.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La alea xenon ai nevoie de un aparat care slabeste sau face mai puternica luminozitatea pe timp de noapte.

| ombladon a răspuns (pentru mgtow):

Ce treaba au suporturile cu luminozitatea?laughing

| mgtow a răspuns (pentru ombladon):

Eu nu i-am zis de suporturi ci de aparatul care vine cu luminiile asa putand sa regleze instensitatea cum vrea.

| IMC90 a răspuns:

Mai bine ti-ai cumpara o masina adevarata in loc sa dai banuii pe tampenii. Sunt convins ca la ce vechime are a intrat deja rugina-n ea... Si tu vrei xenon laughing

| mihaivalentin explică (pentru IMC90):

Tu crezi ca toata lumea are masina plina de rugina ca tine? tongue

| Insidious a răspuns:

1. Nu-ti trebuie niciun adaptor. Mufele sunt exact la el.
2. Trebuie sa fi atent de ce putere iei xenoanele. De regula tu pe far ai de 55 W, daca-ti iei de 100 W iti vor trebui relee pentru ca sunt prea puternice si-ti vor arde instalatia. Nu costa mult, in jurul a 7 RON, asa mi-am cumparat eu. Dar problema e si cu Politia. Daca le iei prea puternice, te vor oprii. Nu prea mai da voie RAR-ul cu becuri puternice. Bafta

| JaguarXF a răspuns:

Salut, passatul are niste suporti de bec prin care nu merge becul de xenon, insa daca tai cu un cleste acel suport metalic, ii faci o linie ( taietura) poti feri marginile adaptorului si poti baga firele de la becul xenon. Daca crezi ca nu te descurci poti apela la o firma care stie sa te ajute, de ex : http://www.motorvip.ro/categorie/electrice-auto/kit-xenon