| Dyia67 a întrebat:

Buna, cum pot scapă de iritațiile și foliculita după epilare? Ce pași trebuie sa urmez?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Despre ce tip de epilare vorbesti (cu ceara, crema epilatoare sau zahar)?

| Dyia67 explică (pentru Violleta2022):

Cu ceara

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dyia67):

Dupa epilarea cu ceara poti da cu pudra de talc, din cea pentru bebelusi, ca sa nu te mai iriti.
Din pacate, impotriva filiculitei nu se paoet face nimic.
Intr-adevar epilarea cu ceara este cea mai indicata cand esti predispusa la foliculita, fiindca smulge firul de par din radacina, dar nu-ti garanteaza nimeni ca atunci cand creste din nou, nu va face foliculita.
Poti sa nu te mai epilezi si atununci nu mai faci foliculita.
Poti sa scurtezi cu apartul de ras, daca-i vorba de zona pubiana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folosește o cremă.
Îți recomand Doina - lăptișor de matcă, varianta albă.

| BabaOarba a răspuns:

Astea cam tin de tipul de piele, daca ai inclinatie spre asa ceva. Nu exista tratamente minune sa te scape, doar sa amelioreze putin.

Cea mai sigura metoda este schimbarea modalitatii de epilare.