| HotinAlexandra a întrebat:

Ce alegeti, epilare cu lama sau cu ceara sau epilator?

Răspuns Câştigător
| Felissa13Eden a răspuns:

M-am epilat cu toate metodele posibile, pana si cu ata. Cea mai buna investitie pe care am facut-o a fost intr-u aparat Ulike. Nu arde pielea, nu ustura, te poti face peste tot absolut si dupa cateva luni o sa mai vezi doar puf, sau cateva firicele.
Am avut probleme si eu cu lama, crestea mai gros parul, mai negru si am decis sa iau un epilator profesional. E vreo 300 de euro, dar merita, sincer. Scapi de un mare stres.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"acum 16 ore | HotinAlexandra a întrebat:
Ce alegeti, epilare cu lama sau cu ceara sau epilator?

Exprimarea ta este incorecta!
Epilarea se poate face cu: ceara sau cu crema epilatoare.
Cu lama nu se face epilare, procesul se numeste RAS sau BARBIERIT, fiindca implica taierea firului de par de la suprafata pielii.

Recomandata este epilarea cu ceara calda, care practic smulge firul de par din radacina, parul crescand mult mai greu (aprox 3-4 saptamani).

Rasul (sau barbieritul) parului, inseamna taiera lui de la suprafata pielii, care poate tine 3-4 zile, fiindca firul de par crescand fiind deja retejat d ela suprafata pielii, cerste mult mai rapid decat atunci acnd este smuls din radacina.

| dullcat a răspuns:

Prefer cu lama, aparat reutilizabil cu o singura lama. Celelalte doua sunt prea traumatizante pentru piele, din perspectiva mea.

| sofisis a răspuns:

Personal folosesc ceara

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Prefer cu epilator(cu lama,nu de ala care smulge, nu mai stiu exact marca, stiu ca e cu un gri inchis si verde). Cu bicul mereu ma irit sau ma tai, iar cu ceara la fel.
Am incercat si cu crema, dar dureaza prea mult si nici nu se duce parul bine.

| Scotianca a răspuns:

Cu lama Gilette Venus.

| vatadezahar24 a răspuns:

Depinde de ce poate pielea ta să suporte! La mine ceara și epilatorul sunt cele mai preferabile. Dacă pielea ta suportă orice fel de epilare, eu aș alege epilatorul.

| jsnsjsmsnsma a răspuns:

Depinde. Eu o folosesc pe accea cu lama. Cea cu ceara imi provoaca mancarimi, si cea cu epilatorul am vazut cateva recenzi ca nu prea este efincienta. Per total ti as da un sfat sa o incerci pe acea cu lama

| HotinAlexandra explică (pentru jsnsjsmsnsma):

Sincera sa fiu, cu lama m-am epilat 5 ani de zile si nu eram multumita de rezultate, imi crestea dupa 2 zile firul devenea mai gros si mai des, am renuntat la lama si am inceput sa epilez cu epilatorul, dureaza 2 saptamani si firul devine mai subtire