| manolachiiiiiiioana2024 a întrebat:

Mi am facut piercing in buric acum 2 saptamani si de cateva zile am niste intepaturi/ dureri in zona buricului cand stau jos sau cand vreau sa ma aplec/intind etc. Este normal? Asa se manifesta vindecarea?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din ceea ce spune acest articol o usoara durere este normala, insa mare atentie la a nu se infecta acolo, acest lucru fiind specific in cadrul tuturor formelor de piercing
https://ziare.com/......ii-1006996

iar aici uite ce ne spune

Reguli particulare ingrijire piercing buric

Timpul de vindecare pentru piercing in buric este de 6 luni
Poti misca bijuteria doar pentru a o curata
Nu scoateti bijuteria in timpul vindecarii deoarece gaura se va astupa!
Nu purta haine stramte pentru a evita iritarea /agatarea piercingului
Este interzis mersul la piscina / sauna / solar timp de 3-4 saptamani!

despre cum poti ingriji pierceul din buric recomand sa citesti https://inkstar.ro/ingrijire-piercing-in-buric/

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este normal, denotand ca ceva nu este in regula cu locul respectiv. Posibil sa fie o infectie la interior, daca afara este totul curat, fara urme de roseata sau infectie.

Daca durerile/intepaturile se intensifica sau faci febra, fugi urgent la spital, ca infectiile care afecateza buricul pot afecta si intestinele riscand sa faci infectie interna, care netrate pot duce la septicemie si deces.