| razadeluna a întrebat:

Nu ar trebui sa fie obligatoriu sa se poarte cordelute,si parul strans pentru toate elevele, clasele 1-12? adica sa arate ingrijit,si a eleve? fara sa fii comunist, etc...

22 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Parul este o podoaba care merita sa fie admirata mai ales la adolescente.Este pacat sa fie mutilat cu o cordeluta.Important este ca pieptanatura sa fie decenta, fara exagerari, cum ar fi un breton care iti acopera ochii sau un par care iti intra in gura.Nici un par care te obliga mereu sa-l arunci pe spate ca sa ti se vada fata nu este recomandabil la scoala, fiindca acolo estei angrenata intr-o munca ce necesita concentrare, consemnare, rezolvare.

| BiuL a răspuns:

Nu. Copiii ar trebui sa fie lasati sa isi exprime personalitatea si individualismul! Evident nu vopsindu-si parul verde sau sau alte chestii extravangte, insa si sa ii obligi pe toti sa arate la fel, sa isi aranjeze parul la fel e aiurea.

| Etelca a răspuns:

Eu cred ca parul ar trebui sa fie aranjat cu bentite, agrafe, nu neaparat sa-l prinzi intr-o coada daca nu iti sta bine, insa sa stai cu el pe fata, in ochi in timp ce scrii nu iti va face bine ochiilor, mai bine accesorizam parul cu bun gust, insa suntem si decente si cu vazul sanatos.Se pot purta codite impletite ce-ti traverseaza capul, bentite cu flori etc.

| CautNume a răspuns:

Nu, nu are niciun sens. Poti sa inveti sau sa nu inveti si cu parul prins si chel si cu parul desprins.

| adyzone a răspuns:

NU!

| Mayar a răspuns:

Nu vad motivul...
Sa nu le itnre parul in ochi, sau de ce? Daca le intra, problema lor!
Daca tii mult parul strans in coada, il ai slab si vai si amar, nu e tocmai sanatos asa. Iti dai seama sa iti supui parul zilnic la deteriorare daca il prinzi si mai ales strans.
Mie mi se pare democratic si modern ca fiecare fata sa aiba dreptul sa isi poarte parul cum vrea.
De purtat uniforme ar fi de acord... dacaar arata bine uniformele, iar nu ca niste uniforme pentru babe.

| DimLight a răspuns:

Nu, decat la ora de sport; daca as mai fi elev cred ca as innebuni sa vad toate fetele cu parul strans

| Mayar a răspuns (pentru DimLight):

hee hee ce figura esti!hee hee

| Fatamuntilor a răspuns:

Sincer cred ca mult mai comod asa. Fara te gandi la tot felul de coaforuri.
In plus cand eram eu eleva trebuia sa ne impletim parul.
In alta oridine de idei e important sa inveti... Daca parul e curat si piepanat conteza mai putin.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Din punctu meu de vedere elevele pot veni si in kuuru gol la scoala, de abia au si baietii la ce se uita (s-asa nu se mai face scoala, macar sa mearga baietii la ore in ideea ca au ce privi). Eu daca as fi profesor as scoate ora de ora la tabla toate elevele imbracate strident, m-as delecta si as face misto de ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La o chestie de genul mai mult decat sa arat degetul mijlociu nu prea am ce zice pe scurt. straight face

Inteligenta nu sta in haine, par sau cum te epilezi inghinal. Trezirea frate ca v-ati spalat pe cap pana v-ati scos si creierul. Cine vrea sa invete invata si in fusta scurta.

Sunt de acord ca trebuie sa existe si o decenta dar sa impui uniforme si parul tuns intr-un fel sau strans mi se pare stupid. De exemplu esti baiat iti sta de 1000 de ori mai bine cu parul lung pentru ca-ti incadreaza fata nu stiu cum si tra la la. De ce sa te puna sa-l tunzi pentru ca nu e potrivit la scoala? Ce nu e potrivit? Nu se pierde in multimea de soldati. Trebuie sa fim toti la fel?

Uniforma nu schimba nimic. Hainele nu schimba un om si daca vreau te trimit in mama ta si te scuip intre ochi si in uniforma si cu parul prins. Vorba vine dar asa e. Ideia tampita ca prin uniforma nu se vor face diferente intre elevi si ei se vor accepta si alte tampenii mi se pare la mintea cocosului. Hainele ti le schimbi, caracterul ramane acelasi.

Si stiti care e problema cu vulgaritatea? E vulgar doar daca arata bine. O colega de nici nu te oboseai sa te uiti la ea pentru ca nu aveai ce vedea a venit in fusta scurta. Ce s-a intamplat? Nimeni nu i-a zis nimic. O alta colega care arata bine a venit cu un top si blugi lungi. Ce s-a intamplat? Diriginta a facut o criza pentru ca era..vulgara. Eu am ramas proasta si nu puteam intelege ce doamne iarta-ma e vulgar la niste umeri si cativa centimetrii de spate? Nu era nici un decolteu nimic.

E aberanta rau treaba asta. Cat despre parul prins de ce mi-ar zice mie cineva cum sa-mi tin parul? Cand diriga a vrut sa ne prindem parul a doua zi am venit tunsa bob.

Elevul trebuie sa invete nu sa cheltuiasca bani pe uniforme scumpe care de cele mai multe ori sunt din materiale ieftine si se strica imediat. Plus ca trebuie sa le speli zilnic deci trebuie sa cheltuiesti si mai multi bani pe niste carpe care nici nu sunt marimea ta dar nici nu o sa dureze.

Si ca am tot aberat si am deviat de la subiect : o eleva arata ingrijita si cu parul spalat, pieptanat si aranjat cu placa, peria rotativa, drotul sau cum mai vrea ea. Fizionomia e diferita. Unora le sta mai bine cu parul prins altora nu. Unele necesita breton pentru ascunderea unei frunti late deci despre ce cordelute mai vorbim? Altora le sta bine cu bucle pentru ca le incadreaza fata si le indulceste trasaturile. Si aici pot sa deschid si subiectul cu parul vopsit la scoala. Atata timp cat ii sta bine care ar fi problema? Inteligenta nu sta in firul de par.

| Happyjump a răspuns:

Nu,imi fac parul cum vreau eu

| dianainsta01 a răspuns:

Parul strans obligatoriu mi se pare putin exagerat. cordelutele sunt o alegere draguta si mie personal imi plac, dar nu sunt pe gustul tuturor. in ziua de azi, totul a avansat mult si nu le mai poti impune elevilor ce sa poarte, oricum nu te vor asculta.

| LoveTenis a răspuns:

Nu,de ce? In ziua de azi orice eleva are voie sa faca ce vrea atata timp cat respecta restul regulilor.

| Cigarettă a răspuns:

Nu, Doamne fereşte! Fiecare elevă se duce cum vrea la şcoală. raised eyebrows.De ce să fim toate la fel? Care-i "farmecu"? laughing.

PS: De curiozitate ai mai mult de 13 ani? laughing

| Fiorella18 a răspuns:

Mie mi s-ar parea normal sa fie obligatorie tinuta decenta, in primul rand. Adica fara machiaj ca pe centura, fara fuste scurte, decoltee, pantaloni scurti, haine transparente, blugi stramti, tocuri uriase. Cred ca asta e cea mai mare problema cand vine vorba de aspectul fizic. Elevele nu mai arata a eleve ci a altceva.

| Seby90 a răspuns (pentru Fiorella18):

Esti doar geloasa.

| Fiorella18 a răspuns (pentru Seby90):

happyIn primul rand vulgaritatea si lipsa de bun simt nu m-ar face geloasa niciodata. Oricum, am trecut de mult de varsta la care mergeam la liceu, si nici chiar atunci nu eram geloasa. Nu as fi avut de ce. Apoi, mi se pare normal ca scoala sa fie scoala, si sa se respecte niste reguli. Dar in lumea asta oricum nu prea mai e nimic normal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fiorella18):

Si vechea nuia in scoala ar fi normal.Astia din ziua de azi nici buna ziua nu stiu sa dea. Ati spus ca elevele nu ar mai arata a eleve ci a altceva.Da, a prostituate de centura si bordel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Seby90):

Prveste filmul "Liceenii" si vei vedea frumusetea liceenilor din vremea noastra.Nemachiate si vopsite ca niste suluri de lana. Respectul si rusina era la ordinea zilei.Multi din acea vreme au ajuns ceva in viata. Putini din aceasta vreme vor reusi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fiorella18):

De unde pana unde blugii stramti sunt vulgari?

| mariapaun a răspuns:

Nu! eu ma duc cum vreau la scoala! iar profa nu imi face nimic