| Adrianxhx a întrebat:

Salut!
La înălțimea de 178 ce mărime ar trebui sa port la pantalonii de trening (joggers, sweatpants)?
Eu as vrea sa port marimea L!
Dar pana acum am purtat m!
Dacă as fi fost puțin mai înalt era ok...

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de inaltimea dar si de greutatea ta
daca esti foarte slab porti masura S
Daca esti la 65Kf poti purta M
Peste 70Kg porti L
peste 80kg poti purta XL si asa mai departe.
Masurile sunt de obicei listate, in functie de tara care produce pantalonul.

| sierra1 a răspuns:

"ce mărime ar trebui sa port la pantalonii...Eu as vrea sa port marimea L!"

mami, fă exact cum dorești tu!

| Adrianxhx explică (pentru sierra1):

Nu e vorba de ce vreau neapărat!
Eu as vrea sa fiu atât de mare încât sa pot purta L!
Asta era ideea.
Ma gândeam ca poate mai are cineva 1.78 și îmi spune o părere cu ce poarta...
De asta am postat întrebarea mai mult?

| sierra1 a răspuns (pentru Adrianxhx):

E intr-adevăr o problemă de importanță CAPITALĂ să-ți iei izmene L sau M - cred că trebuie un master pentru așa ceva

| Adrianxhx explică (pentru sierra1):

Pentru mine e important!

| sierra1 a răspuns (pentru Adrianxhx):

Nici nu mă gândeam a fi altfel!

| relian a răspuns:

Inaltimea nu are a face cu marimile ce spui tu, aia ce arati este lungimea.Marimile S-M-L arata catd e gras esti laughing vorba vine, dar arata ce talie ai, cu cat mai mare talia, cu atat urci la marimi.

Deci poti sa ai si 2 metri si sa folosesti S.Tu vrei sa porti marimea L? e bun baga tare mancare si poate ajungi la la XXL laughing

| Adrianxhx explică (pentru relian):

?
Asta e răspunsul pe care îl așteptam!
Dar cum nu conteaza înălțimea?
Adică L nu trebuie sa fie mai lung pentru persoane mai înalte și cu picioare mai lungi?
La asta ma și gândeam?

| relian a răspuns (pentru Adrianxhx):

L arata talia nu lungimea.
Lungimea scrie, sau spune lungime X
Daca se noteaza cu S-M-L etc atunci nu stiu daca scrie pe eticheta ce lungime sunt.Stai sa verific.Ok ma uitai la pantaloni si care is notati cu litere nu spune ce lungime sunt.

Dar de exemplu pantalon de oras, sau cum le mai spune, blugi, etc is notati cu cifre, iar acolo spune 32/30 asta arata ca 32 este talia si 30 lungimea.
Asat este asa un exemplu,este in inchi, nu stiu in Europa cum noteaza aia, dar banui cam la fel.
Pantaloni de treining is notati cu litere fara sa spuna lungimea.Dar nu stiu se probeaza.
Mai mult notarea asta cu litere se face pentru tricouri, camasi, plovere etc, mai putin pentru pantaloni.

Deci te asigur ca literele alea inseamna talia si nu inaltimea.La inaltime,dau exemplu din america,pentru aia f inalti este notatie speciala,tall si urmeaza litere.

Cu cat este mai gras cu atat ai litere multe laughing exemplu XXL laughing sper sa nu ajungi acolo, sper sa nu ajungi nici la L macar.
Eu am M de regula, uneori iau si L dar asta pentru ca usuc la masina si daca uit si las pe fierbinte raman alea de gradinita laughing ori mai gasesc asa haine f ieftine si is L le iau asa cu gandu ca le spal si le bag la uscat cu aer fierbinte si raman dupa pantalon scurti laughing, de regula merge, dar is unele branduri care asa raman, depinde ce material este.

| Adrianxhx explică (pentru relian):

Hmm!
Mulțumesc pentru informații!

| Vântulalb a răspuns:

Daca la 1, 78 porti "m", inseamna ca ai picioare scurte si esti mai lung in bust.
Cel mai bine este sa probezi pantalonii in magazin.

| underArock a răspuns:

Porti marimea care ti se potriveste dupa ce ii incerci, nu te cauta nimeni la etichete sa vada daca ai M sau L.