| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare! Voi ce credeți că ar fi ok sa renunț la șampon? Am observat că mereu când mă dau cu șampon parul îmi stă foarte nasol! Nu zic că ar trebui sa fiu murdar pe cap, zic doar să îl spăl cu apa simplă și atât când fac duș!

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti schimba samponul. Cu apă simplă nu se va spăla bine.

| nyoentox2002 explică (pentru darrio2007):

Am incercat atâtea șampoane dar.meteu dupa ce îmi spăl parul îmi stă ca naiba

| darrio2007 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Probabil asa este părul tău. Si al meu stă umflat după ce il spăl.

| nyoentox2002 explică (pentru darrio2007):

Așa stă al meu cam o zi sau 2!

| Simpatic a răspuns:

Apa 'simpla' pentru par nu are efect...
ai nevoie de un sampon "dedicat" tipului tau de scalp!

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu cred ca ar fi ok in prima faza.Sunt oameni care intr-adevar au reusit dupa luni bune sa se spele numai cu apa si parul sa arate decent, sa nu miroase, dar nu cred ca aveau tipul tau de par.Acest detaliu e deosebit de important.Mna, trebuie sa faci si tu un pic de research, ca nu-i asa simplu si nici nu e preferabil in societatea noastra unde regula de bun simt este sa fii relativ curat atat in ce priveste fizicul cat si hainele.Ai putea totusi sa te speli cu samponul pe care il ai si apoi sa vezi daca, ulterior, dupa ce zilnic speli parul cu apa, atunci cand faci dus, se aseaza mai bine si nu se ingrasa? Trial and error.Sau macar incearca sa reduci din samponare, adica daca te speli la doua zile, sa o lungesti la 3 zile, nu sa renunti abrupt la sampon ca vei fi exact ca o gogoasa umblatoare.Stiu pentru ca si eu am incercat(si esuat), parul mea arata neplacut si uleios, asa ca am tot cautat pana am gasit produse potrivite.

Tot pe aceeai idee, eu tind sa cred ca nici tu nu ai dat peste produse potrivite.Cauta despre curly girl method for men, daca doresti sa ai bucle frumoase si definite, in loc de o incalceala fara sens (stiu ca spuneai ca se aseaza asa ca la oaie si nu iti place deloc) care devine si mai mare atunci cand dai cu pieptanul prin ea.Merita incercat.

https://www.youtube.com/results?search_query=curly+girl+method+for+men

Bafta!

| nyoentox2002 explică (pentru dullcat):

Cam așa arată parul meu nu pot spune. A e creț 100%

https://www.instagram.com/......4982780847

Și mă spăl pe cap cam de 2 ori pe sapt maxim hai de 3 ori dar nu mai mult

| dullcat a răspuns (pentru nyoentox2002):

Chiar si daca nu e 100% (adica 4C), fiindca da, exista mai multe tipuri, consider ca tot merita sa-i dai o sansa la tot trendul asta curly method.

https://www.realsimple.com/......2e1f76.png

| ioana748 a răspuns:

Foloseste foarte putin sampon totusi. De asemenea exista si sampon solid, poti incerca sa schimbi.
Sau pui putin bicarbonat cu apa intr-un recipient si folosesti in loc de sampon.

| SuNaM a răspuns:

Nu. Rolul șamponului este și unul degresant. Degresează parul. Tot uleiul produs de par trebuie spălat sau parul o să se îngrașe rău și va favoriza matreata. Apa nu se amesteca cu uleiul. Speli parul dar uleiul rămâne.

| nyoentox2002 explică (pentru SuNaM):

Pot incerca toate samponjrile din lume tot mătreață am și nu e problema de asta, că mereu după ce îl spăl îmi stă parul că naiba

| Hyperion7 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Vichy dercos ai testat?

| SuNaM a răspuns (pentru Hyperion7):

Ăla e singurul care chiar mă ajută. Am dermatita seboreica deci asta e singurul care chiar merge.

| Madaxo97 a răspuns:

Dupa șampon încearcă sa folosești si un balsam sau alte produse de par pentru a il face sa stea mai bine daca nu iți place cum îți sta dupa șampon doar. Sau schimba șamponul cu unul mai de calitate

| nyoentox2002 explică (pentru Madaxo97):

Am schimbat multe șampoane, acum am gerovital

| ariel13 a răspuns:

Schimbă șamponul n-ai cum să de speli pe cap doar cu apă e inuman.