| fluture156 a întrebat:

Buna!
Îmi puteți spune ce părere aveți despre cursurile acreditate de Ministerul Muncii?
Înțeleg faptul că un astfel de curs nu este egal cu un master de 2 ani, de exemplu. Dar în momentul angajării se iau in considerare diplomele dobândite în urma cursului acreditat?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Stai liniștit că cei care nu știu lucrurile esențiale nu își găsesc așa ușor un job, decât cu pile.

Deci... toate diplomele sunt niște hârtii, chit că sunt ca urmare a unor cursuri, facultăți, doctorat, șamd. Însă tocmai asta e ideea, că nu toate au aceeași "valoare" pe piața muncii. De aia avem și ierarhia asta de școală profesională, liceu, facultate, master, doctorat.

Deci, toate diplomele sunt recunoscute, și te ajută să obții un job în funcție de treapta pe care ai terminat-o.

6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Compari un curs cu un master?

| fluture156 explică (pentru Frank51):

Da. Chiar asta fac. Pentru că pe unii angajatori îi interesează să fie diplomele la număr si nu neaparat "calitatea" lor.

| Frank51 a răspuns (pentru fluture156):

Chiar nu-mi dau seama dacă glumești sau nu.

Lăsând la o parte mentalitatea asta de diplome la număr, tu realizezi că la master există o admitere cu interviu și nota de la licență, și nu intră chiar oricine? Ba chiar aș spune că este foarte dificil de jntrat. Am intrat al 19 lea cu media 9.03.

Pe când la un curs poți să fii Dorel de la Caracal și de multe ori ești plătit să faci acel curs...

| fluture156 explică (pentru Frank51):

Am trecut și eu prin mediul universitar. Stiu perfect cum se intră si mai ales stiu câți reușesc să ducă la bun sfârșit o facultate/un master (procentajul e destul de mic, pentru că pe parcurs, mulți renunță).
Iar legat de întrebarea pe care am pus-o, eu încerc aici să înțeleg un fenomen care se petrece astăzi. Si anume, diplomele dobândite de către studenți care abia daca stiu unde le este facultatea, job -uri în care intră oameni fără pic de habar de lucruri esențiale, dar care se lăuda cu "n" cursuri de specializare la activ.

| Frank51 a răspuns (pentru fluture156):

Stai liniștit că cei care nu știu lucrurile esențiale nu își găsesc așa ușor un job, decât cu pile.

Deci... toate diplomele sunt niște hârtii, chit că sunt ca urmare a unor cursuri, facultăți, doctorat, șamd. Însă tocmai asta e ideea, că nu toate au aceeași "valoare" pe piața muncii. De aia avem și ierarhia asta de școală profesională, liceu, facultate, master, doctorat.

Deci, toate diplomele sunt recunoscute, și te ajută să obții un job în funcție de treapta pe care ai terminat-o.

| flixbuster a răspuns:

Cursurile de (re)calificare sunt cu totul altceva decat studiile universitare aprofundate.

In functie de situatie, o diploma poate sa te bage mai "in fata" pe lista de candidati la interviu dar e posibil sa fii pus sa arati ce stii sa faci nu doar diploma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curs de care spui o firmă te angajează în acte exact ce scrie pe diploma aia.