| Bogdan9514 a întrebat:

Îmi doresc să devin procuror şi vreau să ştiu dacă am şanse. într-o societate românească în care majoritatea îmi spun că pentru a profesa într-un domeniu ca acesta este nevoie exclusiv de relaţii şi bani. Vreau să menţionez că încă sunt la liceu şi că dreptul e printre singurele domenii care mă atrage şi nu vreau sa fiu dezamăgit mai târziu de alegerea făcută.( P.S - Studiul si pregătirea intensiva nu mă sperie big grin ) Aştept răspunsuri de la persoane care au sau au avut de a face cu dreptul, respectiv procuratura. Va mulţumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Pentru a deveni magistrat (judecator sau procuror), nu ai nevoie de pile si relatii, pentru ca examenul de admitere la INM este organizat la nivel national. De asemenea, pregatirea ta, ca viitor magistrat se face tot la acest Institut. Deci nu depinzi de niciun liber profesionist din punctul asta de vedere. Singura problema este admiterea, care e foarte grea.

| Bogdan9514 explică (pentru raluk27):

Nu am înţeles un amănunt big grin pregătirea mea ca viitor magistrat se face abia după ce să presupunem că am fost admis la examen?

| raluk27 a răspuns (pentru Bogdan9514):

Da. E ca si cum ai da admitere la o facultate, iar pregatirea propriu zisa se face urmand cursurile acelei facultati. Asa si la INM. Intri, iar apoi partea de "finisare" o faci acolo.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca ai sanse, daca o sa fii bun jurist. Nu trebuie sa dai mita pentru a participa si reusi la examenul de intrare la INM si nici pentru reusita la examenul de absolvire ori de definitivat iar la stagiatura esti repartizat dupa alegerea ta si media de la absolvire. Succes si numai bine!