| anda123456789 a întrebat:

Ce inseamna triftongul? am uitat!

12 răspunsuri:
| Sოﺁℓε a răspuns:

Buna! Triftongul este grupul de sunete format din 2 semivocale si o vocala pronuntate in aceeasi silaba

| xl0llip0px a răspuns:

Triftongul este alcatuit in 2 semivocale si o vocala =creIOAne
dorEAU, lacramIOAra =)

| Atotstiutorul a răspuns:

Triftongul este succesiunea de sunete alcătuită dintr-o vocală și două semivocale pronunțate în aceeași silabă
http://ro.wikipedia.org/wiki/Triftong

| George1510 a răspuns:

În fonetică, triftongul este succesiunea de sunete alcătuită dintr-o vocală și două semivocale pronunțate în aceeași silabă.

Exemple
creioane, lăcrămioară (i și o sunt semivocale, a este vocală)
i-au plăcut (i și u sunt semivocale, a este vocală)
doreau (e și u sunt semivocale, a este vocală)

Wikipedia zice ...nu eu rolling on the floor trebuie sa o crezi pe cuvant

| Marijuana187 a răspuns:

Cand e o vocala si 2 semivocale in aceeasi silaba

| BETTY_3018 a răspuns:

Este un grup de sunete a e i o u care este in aceeasi silaba.
exemplu le-oai-ca oai este triftong ai inteles?
bafta!

| EuSiCuMine a răspuns:

Triftongul este grupul de sunete format din 2 semivocale si o vocala pronuntate in aceeasi silaba.
Exemplu:

Cre - ioa - ne (ioa)

Ca - mi - oa - ne ( oa)

| newperson4him a răspuns:

TRIFTONGUL este grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi două semivocale pronunţate în aceeaşi silabă.
De ex:le-oai-că; do-reau; tră-iai; fo-iau;, so-seau.

Sper ca ti-ai amintit!:*

| alinutza92r a răspuns:

În fonetică, triftongul este succesiunea de sunete alcătuită dintr-o vocală şi două semivocale pronunţate în aceeaşi silabă.
Exemple
creioane, lăcrămioară (i şi o sunt semivocale, a este vocală)
i-au plăcut (i şi u sunt semivocale, a este vocală)
doreau (e şi u sunt semivocale, a este vocală)
beau (eau)

| HaHa_8983 a răspuns:

TRIFTONGUL este grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi două semivocale pronunţate în aceeaşi silabă. Triftongii sunt de două feluri:
-progresivi, atunci când semivocalele preced vocala: ari-pioa-ră: cre-ioa-ne: i-ni-mioa-ră

- centraţi, atunci când semivocalele încadrează vocala: le-oai-că; do-reau; tră-iai; fo-iau;, so-seau

Atenţie!
Triftongul se poate constitui din trei sunete alăturate, aparţinând unor cuvinte diferite, dar pronunţate împreună, în aceeaşi silabă. Intre elementele componente ale acestor silabe apare cratima.
şi-au spus; mi-ai dat; ne-au adus

Notă:
După consoanele c\ g\ ca\ g\ nu există triftongi.
deoarece în această situaţie e sau i sunt litere ajutătoare pentru scrierea acestor consoane, deci nu au rol de vocale

| GuUumitza a răspuns:

O vocala si doua semivocale alaturate in aceeasi silaba happy

| Nita_Narcis_1989 a răspuns:

Care sunt semivocalele?