| 2420 a întrebat:

Dacă nu ai bacalaureatul luat, te poți înrola ca simplu soldat în armată?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu te inrolezi in armata dar te poti angaja ca soldat profesionist, sunt doar 10 clase necesare.

| Legion7X a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu, prea mai poți fara bac, se caută oameni cu bac. Aia cu angajul ca soldat, este doar o optiune care este foarte rară, în caz că au ei nevoie sau daca ai noroc.în rest Bacul se cere peste tot.

| Salontanul a răspuns (pentru Legion7X):

Gresit! SGP (Soldat-Gradat Profesionist) nu este militar voluntar. Se angajeaza periodic si cu contract de munca. La armata se poate merge si numai cu 10 clase: https://bit.ly/3edI1Sv

| Dismally a răspuns:

Da, poti. Inainte aveai nevoie de bacalaureat, acum nu mai trebuie.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu este o opreliste. Nu se selecteaza pe baza de diploma de BAC, ci pe calitati fizice, psihice si medicale.

| Cosma212980731 a răspuns:

Nu ca râde baietii de tine ca esti prost