| BlancaFantasma a întrebat:

Iata`ma in clasa a 12 A ani fara nicio idee concreta despre ce as putea face pe viitor. Absurd nu? inclin sper Politehnica(Automatica si calculatoare) insa eu nu stiu fizica deloc.Toata viata am mers pe principiul: eu nu voi merge la o facultate unde sa fac fizica, voi merge undeva unde se face multa engleza si franceza.Astea sunt materiile la care pot sa spun ca ma descurc foarte bine.si la matematica merg bine(se poate si mult mai bine), sunt profil mate info.Totusi fizicii nu i-am acordat nicio sansa niciodata iar acum sunt disperata cand vad ca nu stiu nici macar cele mai banale probleme. Efectiv n`am invatat niciodata teoria in 3 ani, acum e al 4`lea. Facultatile de limbi straine sau litere nu ma mai atrag acum. M`am gandit sa sau la cibernetica la timisoara dar.Toata lumea face ase`ul (sau feaa)in ziua de azi si parca titlul de economist nu ma atrage deloc.Insa gandindu`ma la titlul de inginer parca e altceva.Eu sper la o viata mai buna si la un salariu bun, nu am nicio preferinta ca sa spun de exemplu: chimia e viata mea, ma duc la medicina, sau altceva.Am vazut ca admiterea la automatica e relativ usoara, dar ce fac cu fizica? va rog daca sunteti vreunii dintre voi la politehnica dati`mi un sfat, ce sa fac? mentionez ca nu vreau sa dau la politehnica doar pentru ca e facultate de viitor imi doresc sa merg pe informatica, in ciuda faptului ca in liceu nu prea am facut mare lucru.

3 răspunsuri:
| elasexygagica a răspuns:

Parerea mea, daca timpu iti permite anul asta, acum ai bacu, sa iei meditatii la fizica, iti zic eu merita Politehnica, la ase se duc toate agramatele care habar nau sa socoteasca, cine crezi tu ca are mai mari sanse la un salar decent? un amarat de economist cu 3 ani de frecat menta, sau un inginer cu 4 ani de facultatewinking?

| florin08 a răspuns:

Fiecare persoana e buna la ceva pana si cel mai mare oligofren.Nu sti fizica pentru politehnica poate si mate pentru ase sau facultatea de matematica.Nu sti nici mate nici fizica atunci mergi cu istoria si economia la drept. Daca nu mergi pe sport.Iar daca esti un porc de 150 de kile care nu e bun la nimic atunci e nasol.

| BlancaFantasma explică (pentru florin08):

Vai florin08 m`ai uimit.sunt fata si am 50 de kg in niciun caz 150, deci n`am cum sa fiu "porc".as fi curioasa sa stiu cati ani ai si de ce`ti place sa debitezi atatea prostii cand ai putea sa dai un raspuns ca lumea?