| InfamousJohn a întrebat:

No bun, treaba sta cam asa.

Am lucrat 2 ani de zile la un supermarket, dar in ultimele 4 luni deja devenise un calvar fizic si psihic pentru mine, in sensul ca vedeam ca doar eu puneam mana la lucru si colegii mei doar cand aveau chef (daca aveam colegi+multe si marunte). In data de 29.04 mi-am incetat activitatea la locul respectiv cerand cu o saptamana inainte demisia la zi. Salariul a fost acceptabil, acesta fiind de 2200-2300 de lei plus 600 de lei in bonuri. Ieri fiind zi de salariu ma asteptam la aceeasi suma, dar am primit doar 1500 de lei si 600 in bonuri. I-am scris fostei mele sefe de ce am luat doar atat? Ea mi-a scris ca firma si-a luat banii inapoi pentru 4 zile de concediu. In luna martie eu am avut un concediu de 11 zile dar ea imi spune ca pana la data demisiei eu am avut dreptul la doar 7 zile. Si din cauza asta am luat suma asta. Nu mi-a spus nimeni ca doar 7 zile trebuia sa stau in concediu in loc de 11.

Deci cam asa sta treaba in situatia mea. pareri?

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Intr adevar se opresc banii pe concediu luat anticipat.
Insa daca simti ca ti a oprit cam mult poti reclama la lTM.

4 răspunsuri:
| Lupică27 a răspuns:

Asa e in domeniile astea, fugi de ele, baga-te la subofiteri la puscarie sau la jandarmi, sunt salarii bune.

| sierra1 a răspuns (pentru Lupică27):

Concluzia ta habarnistă e: nu ești in stare de nimic, fă-te jandarm.

Hă-hă-hă, lasă-ne să ghicim: ești "jăndar"?

| Nonameagain a răspuns:

Trebuia sa stii ca zilele de concediu se dau in functie de perioada lucrata. Ai primit mai multi bani, ca pentru intregul an. Ti-ai dat demisia, s-a recalculat concediul pana la data aia.

| dusmanul86 a răspuns:

Asa este. Conform legii la o luna lucrata ai dreptul cam la 1, 5 zile C.O Daca ai luat ai multe zile firma opreste banii primiti pe acele zile.
Esti norocos la mine la munca daca plec am de platit cursul ISCIR care inseamna si ala vreo 600 lei.