| Monyyyyy a întrebat:

Salut, am un interviu mâine pentru post de inginer, și voi primi un test de logică unu de matematică, oare unde aș putea găsi teste de matematică să exersez?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Testele de matematica pe care ti le vor da vor fi strict din industria unde vei lucra ca inginer, deci nu ai ce sa cauti pe internet ca alea nu apar nicaieri.

Stai linistit, daca ai terminat o facultate de inginerie, apai ar trebui sa fie floare la ureche pentru tine, rezolvarea acestor teste.

Nu uita sa te culci foarte devreme diseara si sa nu consumi alcool deloc.

Succes la interviu!

| doctorandus a răspuns:

(1, 2, 3) x (4, 5, 6) =?

| Paul4Real a răspuns (pentru doctorandus):

Ma duc sa-mi iau cravată, ca vad ca ajungem ingineri doar cu liceul.
Arata-i lucruri care chiar sunt importante, o interpolare, o regula de 3 simpla, un calcul procentual, un calcul de suprafață sau de volum, astea sunt lucruri importante, sau un calcul de producție. Nu chestii de liceu care aveau ca scop sa ridice nivelul de gandire...

| doctorandus a răspuns (pentru Paul4Real):

Serios? Acum se preda produsul vectorial ca materie de liceu?

| Hyperion7 a răspuns:

Cam târziu să te mai verifici acum si nu zic asta din cine știe ce motiv, ci zic că nu te mai poți corecta pe parcurs, nu mai ai când.
Daca nu găsești vreun test publicat pe site-ul jobului la care candidezi, încearcă să iei fiecare element din programa de recrutare și să lucrezi cate ceva.
In rest,
Mult succes!

| Paul4Real a răspuns:

Fa un calcul de suprafață la mai multe forme geometrice.
Fa calcule procentuale, cat înseamnă 40% din... 1272( poti cu regula de 3 simplă)
Fă o interpolare.
Fă un calcul de randament, gândește logic si cred ca totul o să fie ok.
Am terminat construcțiile la Cluj in prezent neangajat, că deh, stiu altii mai bine.
Iti urez sa ai mai mult succes decat am avut eu in carieră?
Mă pis pe resursele umane care se cred in stare să analizeze mintea unui inginer...stai de vorbă cu directorul și daca e de treabă rămâi in preajma lui, dar orice ar fi, dacă ti se pare ceva nedrept sau care nu ar fi in concordanță cu facultatea absolvită, anunta-l instant, daca nu ia nici o măsură, iti sugerez sa-ti cauti din timp in alta parte, am 28 de ani si am fost la vreo 10 firme de drumuri. Nu-s adeptul celor cu pile si nu iti sugerez sa te faci frate cu cel care crezi ca fură. Cam astea is sfaturile mele, stii cum ii, take it or leave it, uneori ii bine sa inveti din greselile altuia si să te însoțești cu cine te asemeni.