| Densia03 a întrebat:

Bună seara, care consuma mai mult curent dintre un calorifer pe ulei și un aparat de aer condiționat? Dau fundă

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Întrucât aerul conditionat functioneaza ca o pompa de caldura aer-aer (adica preia caldura din aerul exterior si o transfera in aerul din interior), consumul lui depinde foarte mult de temperatura aerului de afara. Cu toate acestea, consumul va fi sensibil mai mic decat cel al unui calorifer electric, care foloseste o rezistenta pentru a incalzi uleiul.
Atentie insa si la limita la care aerul condiționat functioneza pe incalzire, in functie de tipul agentului frigorific aparatele de aer conditionat nu mai funcționează sub o anumita temperatura, intrucat refrigerantul nu se mai evapora.

| Dismally a răspuns:

Aerul conditionat pentru ca iti si incalzeste o suprafata mai mare, nu cred ca vei gasi aer conditionat pentru o singura camera...

| Densia03 explică (pentru Dismally):

Am aer condiționat de 1200 btu, dar am și calorifer pe ulei dar nu știu care să-l bag pe căldura laughing)

| cristi202 a răspuns (pentru Densia03):

Pune pe fiecare separat cate 6 ore sa functioneze. Notezi inainte de fiecare data cit arata indicele de la contor. Te uiti si dupa, la fiecare, si asa vezi cit consuma fiecare. Si faci comparatia.

| relian a răspuns (pentru Densia03):

Daca aerul conditionat este cu Heatpump, atunci foloseste pe ala, este mai bun si mai economic.Aerul ce zic preia si caldura de afara,apoi o aduce la tine in casa.

Daca aerul conditionat este cu element doara,atunci folloseste tot aerul conditionat laughing asta pentru ca e mai bun decat caloriferul,aerul condtionat iti mixeaza aerul,vei simti aproximativ aceiasi temp mai peste tot.
In rest indif daca e unu mai mare,altul mai mic consumul va fi tot pe acolo, unu poate functiona putin dar sa consume mult, altul sa functioneze mai lung timp dar sa consume mai putin.

Sa monitorizezi, ar trebuie sa folosesti doara caldura, dar nu pe cateva ore, cel putin pe 24 de ore.
Cum spuneam, nu o sa simti la fel, daca stai linga calorifer o sa spui vai ce bine este, e mai bun asta laughing ori daca stai departe de el o sa spui, nu-i bun.

| 19flo79 a răspuns (pentru Densia03):

Porneste-le amandoua ca au termostat si se opresc automat cand s-a incalzit in casa laughing

Teoretic, aerul conditionat consuma mai putin pana cand afara temperatura nu coboara sub -5°C aproximativ. Cand e mai rece de atat, scade mult randamentul si consuma mai mult curent ca sa produca caldura.

Răspuns utilizator avertizat
| RosenbergDavid a răspuns:

Daca aparatul de aer conditionat este facut dupa anul 2020, cu tehnica DUAL IVERTER, este de 100 de ori mai bun si economic decat caloriferul electric Acer are o rezistenta de 2500 W de sare contorul din perete.