| Andreea_Nicoleta_2000 a întrebat:

Bună TPU! Am și eu o curiozitate, locuiesc într-un bloc care are în jurul lui un trotuar. În spate pe trotuar mai vin persoane cu mașina care locuiesc în alte blocuri și parchează pe el, ceea ce nu prea ne convine. Întrebarea mea este dacă trotuarul este bun comun al locatarilor din acel bloc, ca asa am auzit de la un polițist sau pur și simplu e un spațiu public?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E spatii public si parcheaza cine vrea...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Trotuarul este al primăriei, este bun public.

| Legion7X a răspuns:

Poți plăti locul de parcare la primărie. Dacă vrei sa parchezi pe locul tău plătit și este ocupat, avertizezi pe x din blocul apropiat data viitoare sa se conformeze. Daca nu se conformeaza, poți suna la poliție. Ce am spus este valabil, numai când nu ai unde sa parchezi. De ex daca vine un Fancourier și parchează pe locul tău, tu neavând mașina la locul ei sau ești plecată, nu-i problemă el poate parca câteva minute apoi pleacă. Este parcare publică. Dar nu mai mult lucru, ce ar incomoda momentul parcării tale într-un anumit moment neașteptat.

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru Legion7X):

Am loc plătit, dar am mai multe mașini și nu îmi da primăria mai multe locuri și mai parchez pe trotuarul blocului meu unde vin și alții din alte blocuri ceea ce nu e corect din punct de vedere moral, sa parcheze la ei

| Vântulalb a răspuns:

E spatiu public.
Din pacate, multi nesimtiti. Nu stiu la tine, dar la mine parcheaza in fata blocului, inca dupa mentalitatea de a vedea lumea ca au masina. Au spatiu suficient in spatele blocului, au iesire directa, nu ocolesc deloc pentru a intra in spate (chiar e mai scurt) si totusi le pun pe trotuar. Mentalilate de cocalari.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Conform art. 72, OUG 195/2092 republicată, parcarea pe trotuare este strict interzisă.
Acel polițist este doar un milițian obosit.

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru SmaraldAlbastru):

Nu am cerut părerea despre parcare dacă este legala sau nu, dacă sunteți prea inculți de a înțelege întrebarea nu mai răspundeți. Știu ca teoretic este ilegal, dar practic la noi se da voie ca înțeleg și ei ca nu avem unde parca. Eu am întrebat doar dacă este bun comun locatarilor nu ți am cerut părerea dacă e legal

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru Andreea_Nicoleta_2000):

Păi, dacă nu ai voie să parchezi pe el, înseamnă că este spațiu public pietonal.
Tu, cred că ești soră cu milițianul ăla obosit, că prea te duce mintea. laughing