| Vioreldb a întrebat:

Buna ziua!
Am un aragaz de 15 ani in stare buna de functionare.
Merge pe gpl si nu rasufla pe nicaieri.
Intrebarea este:exista termen de ani in care un aragaz trebuie schimbat chiar daca nu are vreun defect?
Am schimbat o duza la ochiul mare si merge ca nou.
Trebuie sa astept sa rasufle gaz sau sa-l schimb tinand cont ca unul nou nu e scump?

Răspuns Câştigător
| Începătorul988 a răspuns:

Eh, sincer am renuntat la cele pe gaz, mi se par periculoase. Cele electrice mi se par mai ok, nu stai sa schimbi butelia odata pe luna, se curata foarte usor, si nici numai imi parlesc parul de pe maini

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se mai schimba si ele chiar daca nu se strica. E destul de vechi la 15 ani dar daca functioneaza de ce sa iei altul?

| relian a răspuns:

Daca nu se strica il poti tine o vesnicie, nu schimbi ceva decat daca e defect ori esti plictist de el, sau ca vrei altceva mai nou.In rest nu vad sa aiba termen fiarele, cand se defecteaza schimbi ori o piesa cum a fost cazul la tine ori daca se sparg tevile cumperi altul nou.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Cata vreme este in stare tehnica perfecta (nu pierde gaz pe nicaieri) se poate folosi si 30-40 de ani. Furtunurile/racordurile flexibile trebuie verificate si schimbate la 8-10 ani daca prezinta deteriorari si obligatoriu daca scapa gaz.

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Ar fi ok sa il schimbi. Totusi, are 15ani, un aragaz decent e pana in 900ron. Il poti vinde pe al tau ca obiect de colectie laughing)

| andreia67 a răspuns (pentru Începătorul988):

La 15 ani mi se pare destul de "tanar". In apartamentul vechi am avut acelasi aragaz din 1971 pana in 2009 deci aproape 38 de ani si nu pierdea gaz pe nicaieri. E si acum pe pozitie acolo si poate fi folosit la nevoie. Unde stau acum plita pe gaz are deja 9 ani si arata inca perfect.

| Începătorul988 a răspuns (pentru andreia67):

Eh, sincer am renuntat la cele pe gaz, mi se par periculoase. Cele electrice mi se par mai ok, nu stai sa schimbi butelia odata pe luna, se curata foarte usor, si nici numai imi parlesc parul de pe maini