| Noxx a întrebat:

Care este distanta minima legala dintre casa si centrala termica?

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

Nu este o distanta minima legala de apropiere a centralei termice fata de locuinta, poate fi amplasata chiar in interiorul locuintei, racordata la un cos de fum corespunzator, exista insa cateva conditii minime constructive ale instalatiei de incalzire in functie si de tipul centralei termice utilizate.Respecte

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Zero.

| relian a răspuns:

Poate sa desparta centrala de casa un zid doar si totul este bine. Poate fi si in casa insa cred ca usa trebuie sa fie inchisa bine sa nu scape aer cumva in interiorul casei.De asemenea camera unde sta centrala sa fie prevazuta cu fereastra sau sistem de ventilatie.Sau tot in casa dar cu o usa pe exterior la camera unde este asezata centrala.Sint centrale pe gaz sau curent electric care le poti monta si pe perete in bucatarie cum este cazul la blocuri.Deci depinde ce centrala este, insa cum spunea cineva nu sint limite de distanta.Dar o centrala pe lemne normal ca necesita o camera sau ceva debara mai mare.

| Noxx explică (pentru suMRed34):

Din pacate nu mi-a fost de ajutor.

| suMRed34 a răspuns (pentru Noxx):

Cel mai bine e sa respectati indicatiile firmei de la care achizitionati centrala.

| Noxx explică:

Puteti da direct raspunsul va rog?