| EnvyU a întrebat:

Caut un instalator sa intreb daca as putea eu de capu meu sa schimb bateria la bucatarie sau daca nu, cat m-ar costa sa o schimbe un profesionist? Am bateria cu tot ce trebuie.
S-a ruginit chiuveta acolo unde intra bateria si curge grav cand o deschid. Daca as putea sa o fac singur, imi puteti lasa niste pasi cum as putea face?
Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

De putut, se poate. Da' ai nevoie de scule. Cheie fixă care să intre pe holenderele bateriei sau chiar și un clește „papagal". Verifică să ai garnituri pentru acele holendere.
Pași:
1. închizi robineții de trecere ca să nu țâșnească apa după demontarea bateriei;
2. demontezi bateria veche;
3. verifici distanța dintre mufele celor două țevi să poți monta bateria nouă. Dacă nu corespunde, mai compensezi din cele două mufe excentrice, rotindu-le până ajungi la distanța corectă;
4. montezi noua baterie. Ai grijă să NU strângi holenderele ca pe șuruburi! altfel distrugi garniturile și o să țâșnească apa mai rău ca înainte! Corect, un holender se strânge cu mâna, iar din punctul de unde nu mai poți să-l mai rotești doar cu mâna, pui cheia (cleștele) pe el și mai dai cam o jumătate - trei sferturi de tură.
5. deschizi robineții de trecere (cu bateria ÎNCHISĂ!) și verifici să nu fie scurgeri la holendere. Dacă apar picături, mai strângi puțin de ele.
Gata.

| EnvyU explică (pentru mihai69):

Mersi, foarte detaliat doar ca tre sa caut pe net ce inseamna holendere laughing o sa incerc in seara asta, treaba e ca invat foarte repede, am logica foarte buna si imi dau seama cum merg lucrurile dupa ce le-am vazut schema asa ca nu pare sa fie greu, am cateva scule, am niste chei, un patent si o cheie care se face mai mare sau mai mica (are un fel de scarita sau trepte de unde poti sa o faci mai larga)

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.mobilleta.ro/blog-bucatarii/cum-monteaza-o-baterie-de-bucatarie/
Asta in caz ca ai tot ce trebuie + sculele potrivite.
Dar daca nu te pricepi, cheama pe cineva si nu te va ajunge mai mult de 30 de roni
O zi buna:)

| anonimg a răspuns:

Cam pana intr-o 100 de lei te va costa manopera.
Nu te sfatuiesc sa o schimbi tu, deoarece se pot ivi complicatii.
Iti trebuie sa ai scule; tevile pot fi ruginite si e riscul la le rupi.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu-i nevoie de un profesonist!
Daca nu te pricepi, cauta un vecin, prieten.Mai mult de 20 -30 de lei nu cred ca iti va lua!