| anonim_4396 a întrebat:

Cum e sa stai la tara sa ai o suta de meri ce faci cu atatea mere?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Le vinzi, le dai la schimb cu alti tarani acre au in curte cirese, prune, cartofi, rosii samd, ori le faci gem, dulceata, peltea, le vinzi la fabricile de conserve, le faci otet de mere samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Le vinzi sub forma lor bruta sau diverse preparate... Gem, rachiu, suc

| dullcat a răspuns:

Unii pun atatia si din prostie, iar apoi nu stiu ce sa faca cu ei.Cunosc o familie care, pe langa tot ce prepara pe iarna si sterilizeaza in borcane etc. ramane cu multe kilograme pe care le ofera altora, tot pentru consum propriu sau pentru animale, iar la un moment dat incep sa cada toate pe jos si sa se strice.

| relian a răspuns:

Ce poti sa faci, le recoltezi atent, le pui in ladite, la un beci ceva, maninci mere toata iarna laughing
daca is 100 atunci mai poti sa vinzi, mai ales daca te pricepi si ai ceva de calitate, gasesti repede cui sa vinzi, fara sa mergi tu la piata.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Pai vad ca si vecinii au la fel e plin de mere.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vinzi la vecini tataie, vinzi alora care nu au, sau celor care se ocupa cu comert, aia ce vind la piata, magazine.
Is mai multi oameni care locuiesc la oras, decat cei de la tara, asa ca are cine le minca, nu-ti fa griji laughing

| gabicoo a răspuns:

Rachiu.

| mastadont a răspuns:

Faci pălincă din ele să vezi cum dispar, dar mai bună e de prune totuși...

| StoicAnalysis a răspuns:

Te apuci sa faci din ele diferite produse si le depozitezi in beci. Compot, gem, rachiu, suc, le mai si consumi crude la inceput, si daca iti mai raman, le dai la schimb pe alte produse sau le vinzi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Comerț.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sau troc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Placinta

| Standt a răspuns:

Pe langa consumul propriu (proaspete, compoturi, gemuri, marmelade, etc) le poti comercializa.