| hai_si_tu a întrebat:

Este ceva rusinos daca la 19 ani, ai mei, sunt varza in bucatarie? Mama imi tot reproseaza, ca ea cand era de varsta mea, ii ieseau si peri albi de la gatit.:-s. Crede-ti ca are dreptate?

Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu am inceput sa gatesc la 14 ani, intai am vrut sa ii fac o surpriza mamei mele, mi-a placut cum a iesit si am inceput sa o ajut mereu in bucatarie.Cand am intrat la liceu(am facut liceul in alta localitate), am stat initial la internat un trimestru apoi m-am mutat la gazda urmand sa servesc masa de pranz la cantina scolii, cel putin asa stiau parintii, in realitate imi gateam eu.Am 5 copii, 2 fete si 3 baieti, de mici le-a placut sa ma ajute in bucatarie, pe fete le mai intelegeam dar baietii...Acum sunt mandra de ei, daca plec undeva stiu ca se descurca cu absolut orice, cand vin acasa ma asteapta cu mancare a calda.

20 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Fetito draga, lasa gatitul si ai grija sa te realizezi profesional
cratita o gasesti si dupa aia
nu e mare lucru si gatitul asta crede-ma
trebuie doar sa pui un pic de suflet cand gatesti
si stii ce iti sugerez ( ceea ce i-am sugerat si eu fiicei mele ) intai cartea apoi gasesti un partener care sa stie sa gateasca si asa s-a si intamplat
ea este medic si el este inginer si sunt casatoriti fericiti si se complecteaza unul pe celalalt
fara mamici sacaitoare

dar ca sa-i faci pe plac mamei tale fa-i o surpriza placuta cu o salata de fructe sau o prajitura simpla ornata cu frisca

si cu reprosul lui mami cu peri albi. inseamna ca nici ei nu i-a placut gatitul ca daca iti place gatitul atunci nu iti ies peri albi ci iti ies mancaruri laudate de toata familia

| cristi202 a răspuns:

Nu e bine, ar trebui sa te descurci cit de cit, dar lasa, ca daca te vei marita, vei avea destul timp de petrecut la cratita. Sau, daca sotului ii va place sa faca el mincarea (mai cunosc asemenea cazuri - chiar un prieten bun al meu face asa, caci e un bucatar extraordinar), atunci tu vei fi scapat cu fata curatahappy.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu cand m-am maritat am stat cu parintii mei si abia atunci m-am interesat ce se face si cum, mai amanuntit, prin bucatarie.Pana atunci copilarisem, o ajutam numai pe mama, fara sa fac eu ceva de la cap-coada! Dupa aceea, la casa mea, cu o carte de bucate si cu rabdarea sotului, am facut minuni.Se mai ducea el pe la maica-sa pe furis sa manance, pe la inceput, dar pe parcurs nu i-au mai placut mancarurile ei.Acum gatesc de placere!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca e rusinos si mama ta are dreptate. La 19 ani ar trebui sa te ocupi tu macar de jumatate din gospodarie, fiindca esti tanara si in putere si ar fi normal sa-i mai lasi mamei tale ragazuri de odihna. E mare rusine ca un adult sa nu stie sa faca cele necesare gospodariei, fie ca e femeie, fie ca e barbat.

| anad a răspuns:

Ar cam trebui sa inveti macar pentru sanatatea ta. Or fi ele bune unele produse din comert, dar tot trebuie sa mai gatesti cate ceva si acasa! Si apoi chiar ca e rusinos sa ai pretentia ca si la aceasta varsta sa-ti faca totul tot mama.(se scrie corect:credeti!)

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu e rusinos, dar nu e nici in regula. Sa prepari ceva simplu de mancare e atat de banal incat problema e de fapt lipsa generala de indemanare, probabil din cauza ca mama ta n-a avut grija sa te invete cand erai mica (in loc sa iti reproseze acum ).
E drept, daca ai bani poti cumpara mancarea deja preparata, sau intr-o relatie ai putea fi cu cineva care sa gateasca cu placere si tu sa completezi cu altceva.
Dar daca esti in toate la fel de neindemanatica si gasesti unul la fel ca tine riscati sa muriti de foame impreuna oh go on
Crezi ca o fi asa greu sa pui 2 cepe in cratita si sa ai grija cu aragazul? Ia niste retete simple de pe gustos.ro si rog-o pe mama ta sa te asiste. Sa prepari mancarea e ceva natural si placut, o faceau oamenii si acum mii de aniwinking Si apoi te va ajuta sa fii mai independenta, nu vei fi nevoita sa te mariti cu cineva priceput doar ca sa nu mori de foame laughing

| Flav a răspuns:

Acum nu stiu cat de rusinoasa e faza cu gatitul dar, sigur la cei 19 ani ai tai, sa scrii ''credeti'' precum l-ai scris, e chiar jenant, penibil.

| valThina a răspuns:

Mie mi se pare un lucru nu chiar rusinos dar totusi ai 19 ani.eu stateam pe langa mama de cand eram mica, o ajutam pe mama sa faca sarmale...si toate cele...la 13 ani mama a plecat din tara sora mea avea 15 ani pe atunci si nu stiam sa facem decat cartofi prajiti si oua ochiuri. a trebuit sa ne invatam sa facem totu de la cap la coada.acum am aproape 18 ani si stiu sa fac aproape orice fel de mancare si chiar imi place.mai ales daca fac ceva cu carne.sora mea si alta ume chiar m-a laudatcand manca ceva din mana mea. abia astept majoratu meu sa le demonstrez tuturor ca sunt o bucatareasa bunabig grin
sfatul meu: pleca undeva timp de 3 4 zile, intr-un loc fara restaurante sau alte magazine de unde iti poti lua /comanda mancare gatita.nu uita o carte de bucate si incearca sa prepari 2 3 feluri mai usoare precum:supe, ciorbe, mancaruri dupa care nu trebuie sa stai 2 min si sa mai pui inca ceva.

| Maia a răspuns:

straight face Unii parinti nu au observat ca timpul trece si ca lumea s-a emancipat.Lumea inca are conceptia ca femeia sta la cratita iar barbatul aduce bani in casa!"Hello" inca din 1848 femeile au vrut drepturi si le-au castigat (de ex:au inceput sa lucreze in industrie), acum nu se mai merge pe drumul traditional, cu timpul viata s-a schimbat, pur si simplu nu-i nici o problema ca nu stii inca sa faci mancare o data si o data tot vei invata si-n plus cred ca este si vina mamei tale ca nu te-a invatat de mica![Nici eu nu stiu sa fac mancare, dar mai am timp sa invat.Nu mi se pare a fi asta "un capat de tara"]

cami
| cami a răspuns:

Nu cred ca ai facut nimic rusinos, ca sa te simti rusinata. Fiecare, cat traieste invata. Tu locuiesti cu mama si de aceea ai fost invatata ca ea sa se ocupe de bucatarie, dar daca pateai si tu la fel ca celelalte doamne (adica, te casatoreai devreme, locuiai la internat) sunt sigura ca nu mai erai "varza" ci un adevarat expert tongue

| yoanna73 a răspuns:

Daca nu ai de gand sa te mariti curand la-so moale. vei avea timp sa gatesti cand te mariti.eu m-am casatorit la 18 ani si cand m-am mutat cu gazda am luat o carte de bucate si am invatat. dar in ziua de azi voi casatoriti-va mai tarziu ca timp de probleme aveti

| yoanna73 a răspuns:

Apropo. e mai important sa vii acasa cu 10.si sa fii o avocata.

| Bishop a răspuns:

Nu. Nu toata lumea stie sa gateasca.

| oz a răspuns:

Nu stiu, dar ca femeie trebuie sa stii sa gatesti, cat de cat acolo...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum spune si OZ.
Macar un cartof prajit si oo ochiuri sa stii. Nu se mai poarta ciorbele si tocanurile, asa ca ai scapat de astea. Salatele se fac usor si sunt si sanatoase. Fructele nu trebuie sa le gatesti. Asa ca se gasesc alternative, nu e nevoie sa transpiri langa cratita. Vezi-ti de scoala, asta e important acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer... da, are dreptate.
Sunt multe fete ca tine care nu stiu sa faca nici un ou prajit.
Stai relaxa, nu esti nici prima si nici ultima.
Dar cred ca ar trebui sa "furi" ceva de la mamicuta ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Waiii ce ma bucuuuur ca nu`s singuraa!laughinglaughing Fain, lasa ca la noi in familie va gati barbatu` noi o sa avem grija de copii si o sa facem curatenie. Lasa ca nu`i rusinos, daca ne iubesc sa faca bine si sa treaca cu vederea.

| HBK a răspuns:

Teoretic are dreptate, dar practic s-au schimbat vremurile cand fetele erau ajutorul de nadejde din bucatarie al mamei.Cu toate ca nu ti-ar strica un minim de cunostinte despre gatit pentru viitorul casniciei tale.

| hai_si_tu explică:

Multumesc pentru raspunsuri, dintr-o data a disparut acea nepasare fata de bucatarie si poate o sa va invit la cina, dar sa nu va suparati daca este mancarea un pic arsahee hee. Aaa si Flav : credeti* happy

| alexutza5 a răspuns:

Nu are dreptate gatesc de la 6 ani am vrut sa-i fac o surpriza mnamei a fost foarte fericita desi am pus cam mult ulei dai in orice caz nu are dreptate