| Luisaluisa02 a întrebat:

Heii. As avea nevoie de niste sfaturi si pareri de la voi. Sunt o fata de 22 de ani. In urma multor intamplari nefericite si greseli parintii mei au ajuns sa piarda afacerea familiei si apartamentul in care stateam, am pierdut-o si pe mama mea si in prezent stau cu tatal meu in casa batraneasca a bunicilor. As vrea sa gasesc o solutie sa nu mai stau in situatia asta. Casa arata naspa pe afara, inauntru e cat de cat ok, problema mare este cu baia, arata deplorabil, peretii si tavanul sunt pline de igrasie si mucegai, par putrezite, casa are cam 60 de ani, nu stiu din ce material este facuta dar cred ca din chirpici, credeti ca se mai poate renova? La ce as vrea eu sa fac aici ar costa cam 30.000€, in schimb una noua construita de la 0 costa 60-70 de mii si nu am de unde sa scot atatia bani, este dublu. Asa 25-30 de mii ii pot lua de la banca, tatal meu ma ajuta, nu platesc nimic in casa si mi-as permite o rata putin mai mare ca sa fie timpul mai scurt. Casa nu cred ca merge vanduta, este la 18 km de Bucuresti, cu toate ca are curte, teren de 1000 mp, este zona naspa si chiar daca ar cumpara cineva, mai mult de 20 mii nu cred ca luam pe ea, bani cu care nu prea ai cum sa-ti achizitionezi altceva. Numai sa se poata renova, sa nu ma apuc sa demolez un perete si sa cada toata casa. Cat costa si pe cine trebuie sa chem sa-mi spuna daca se mai poate renova sau nu?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un inginer constructor.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nicio casa de la 0 nu costa 60 de mii de euro.Iar la casa din chirpici nu se pune niciodata polistiren pe fatada, nu se pun termopane si tabla de metal pe acoperis, fiindca fix acestea duc la formarea igrasiei si a altor probleme.

| anonim3248 a răspuns:

Cel mai bine încerci să o renovezi pe cea veche cât să scoți mirosul de vechi din ea.

| Luisaluisa02 explică (pentru anonim3248):

Nu stiu ce sa zic despre casa noua. poate in 20-30 de ani sa strang banii de asa ceva. sunt singura si nu am nici vreun salariu extrem de mare. Tata ma ajuta cu cheltuiala in casa si eu strang salariul, dar tot nu reusesc sa strang atatia bani. As vrea si sa fac schimbarea asta mai repede caci nu mai pot sa stau asa.Eu aici as fi vrut doar o tencuiala sa-i dau pe interior cu plasa din aceea, nu stiu cum se numeste, si sa zugravesc frumos, as vrea sa demolez un perete ca sa fac un living, la baie degeaba zugravesc ca sunt peretii crapati, trebuie dat jos stratul crapat si din nou pus tencuiala cu plasa si abia apoi zugravit. Surprinzator, nu miroase deloc a vechi, sunt usi de termopan, pe jos este parchet in fiecare camera si gresie pe hol si la baie, mobila este ok si nu ar trebui schimbata decat la baie sa pun cada, toaleta si chiuveta noua, faianta ..doar usile si geamurile de la intrare sunt vechi, de pe holul casei, sunt din acelea cu geam subtire si margine de fier sau ce o fi. In afara de tencuiala pe interior si bineinteles centrala si izolatie, as vrea si pe afara sa fac fatada casei, geamuri si usi de termopan la intrare, lindab, pavaj in curte si gardul si daca imi mai raman bani si o mica terasa la intrare. atat si dupa pot sta linistita aici caci casa este destul de mare. Daca ma poti ajuta sa mi spui daca ma incadrez in cei 30 de mii pentru ce vreau eu sa fac ti-as multumi enorm, caci daca depasesc suma aceasta nu mai are rost si vorba ta, o sa fac doar sa arate ok la interior si cam atat. Multumesc frumos pentru raspuns

| anonim3248 a răspuns (pentru Luisaluisa02):

Îți ajung 30.000 de euro pentru ce vrei să faci.

| anonim3248 a răspuns:

Ai scris - peretii si tavanul sunt pline de igrasie si mucegai, par putrezite,
Deci miroase în casa aia a vechi și mucegai și e ca și terminată.