| Anonim23766357uj a întrebat:

Hey TPU! La începutul acestei luni m-am apucat să vărui niște pomi ca să îi pregătesc puțin de iarnă. Problema e că sunt destul de mulți și timpul ni mi-a permis să îi termin.Mai pot să mai vărui acum?(zilele astea a tot plouat și nu știu dacă e ok )

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ma prapadesc de ras. Auzi, un securist pe vremea comuniștilor laughing.
E exact pe dos, obiceiul de a varui pomii toamna si primăvara e de sute de ani, cel putin in vestul țării, iar pe timpul comuniștilor s-a mai renunțat.

| darrio2007 a răspuns:

Daca vremea din zilele urmatoare nu iti va permite sa o faci incearca primăvara devreme, după încheierea lucrărilor de tăiere și stropire, înainte ca pomii să înflorească și dăunătorii să intre în acțiune.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu face sens sa-i varuiesti pe ploaie, ca se scurge tot varul de pe ei.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Asa este dar nici teoria lui relian in legatura cu văruitul pomilor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ploua nu are niciun sens ca se spala tot varul.

| relian a răspuns:

Teai apucat sa varui pomi de ce mai exact? ce ar fi daca te-as varui si eu pe tine pe picioare, cum te-ai simti?
Acum pe bune, dati pe mina cu var, dupa sa ne spui cum te simti ok?
Chestia asta dat cu var pe tulpina pomilor si arborilor, este o timpenie, pur si simplu nu ajuta acel copac cu absolut nimic.

Un idiot pe timpul comunistilor, un securist, mai exact, care pregatea terenul ca urma sa vina in vizta tovarsul suprem, so gindit el, ce ar fi sa dea cu bar arborii de pe marginea drumului, oare nu o arata mai frumos?

Asa aca s-a pus a dat ceva copaci, ia s-a parut ca arata mai altfel, asa sa ajuns la aceasta practica timpita laughing

Omu de rind cand a vazut, a gindit ca o fi ceva bun penrtru copac, ca cine stie ce chestie ascunsa face varul ala, asa e omu naiv, care vede si executa si el, fara sa intrebe, fara sa caute sa afle daca o fi bine sau nu.

Cu alte cuvinte ti-ai facut de lucru, daca nu aveai ce face, ce ai zis, hai sa vopsesti pomii laughing dar de ce nu te-ai apucat sa vorbesti gardu, sau sa alergi, era mult mai benefic, zic eu.

Deci practica asta este una nefolositoare pentru pomi, este daca vrei doar ceva legat de aspect, ca vezi, ar arata mai frumos asa copacii.
Dar ca beneficii aduse acelui copac, este zero, sau minus, copacul ala sigur nu se simte mai bine, asta pentru ca si el este o fiinta vie, nu-i un stilp nu-i gard, nu-i beton, sau lemn taiat.