| alexandrubt13 a întrebat:

Recomandare pentru un generator curent profesional pentru centrala la casa 41 kw si o gradina pentru diferite scule, picamar, invertor sudura in 4 timpi peste 2-2, 2 kw cu pornire electrica? Multumesc

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Unde ai tu nevoie de 40 kW la o casă?!?
O casă obișnuită are nevoie de cel mult 5-6 kW.
https://www.emag.ro/......DNN1X3MBM/
https://www.emag.ro/......D2Q9RJBBM/

| relian a răspuns:

Generator cauti la magazine care vind asa ceva.Recomandari? Cauta si tu sa citesti comentariile celor care au cumparat si folosit,asta odata.
O alta recomandare ar fi :cu cit este mai scump cu atit mai bun,cam asta este logica.
Pornire electrica nu vad ce iti trebuie? Poti sa il pornesti si la sfoara,asa is majoritatrea,deci tragi de sfoara ca la drujba si pornesti generatorul.

Cauta si tu,nu te grabi,intra online pe la bagazinele astea ce vind,cauta pe la magazinele ce vind pentru utilizari de astea santier,deci ces folosite zi de zi, santire etc.

Dar cred ca in general generatoarele is bune mai toate, zic si eu, am folosit dar f putin.
Tu pentru ce ai nevoie de generator? Nu ai curent electric de la retea acolo unde vrei sa il folosesti, sau te gindesti sa il ai in caz de urgenta?
Pt ca nu merita zic eu, generator daca ai retea electrica.

| alexandrubt13 explică (pentru relian):

Buna imi trebuie la o gradina pentru un aparat de sudat un demolator sau alte scule electrice iar un prieten imi spunea ca sa-mi iau unul sa fie si pentru centrala la casa in caz de intrerupere curent, nu stiu nu am folosit pana acum ca am sobe dar am deacum si centrala de 42 kw

| relian a răspuns (pentru alexandrubt13):

Vezi citeste informeaza-te daca centrala poate functiona cu curent de la generator.
Sint unele dispozitive care nu vor sa functioneze cu curent de la generator.
Daca scula folosita, sau aparatul folosit are nu stiu ce computer board mai sensibil, detecteaza de unde provine curentul si nu functioneaza.Nu ma intreba cum dar asa se intampla.
Iti dau un exemplu. Aparate de aer conditionat care au computer, adica o placa electronica care controleaza aparatul respectiv, sunt care nu vor curent dat de generator.
Centrala ta sigur are si ea o placa de asta electronica, citeste in manual, ori intrebi un inginer daca gasesti.Ori daca are cineva un generator si til imprumuta, sa faci proba sa vezi daca centrala functioneaza.

In rest trebuie sa intrebi pe aia ce iti dau tir curentul citi kw iti dau ce siguranta ai la s tilp de citi Amperi.Cineva tot pe aici a zis ca in RO ti se da maxim 50 A, dar nu stiu ce povestea ca trebuie sa faci cerere.Asa in mod normal ar fi mai putin.
Nu stiu sigur, cel mai bine intrebi.Fiecare casa are undeva la stilp la stiu si eu unde vin cablurile spre locuinta o siguranta,nu ai tu acces,este pe retea pusa,astfel incit sa ti se dea curent cit pot aia,cit poate reteaua.
Ce am spus eu in mesajul catre cineva pe aici,asa este normal,asa se face calcul de putere pentru o locuinta,pentru o cladire.
La vinzare au iesit tot felul de electrocasnice,unele de puteri mari,doar ca cei care furnizeaza curentul electric nu-s curiosi sa faca upgrade la retea,jumule omu de bani,ridica pretu la curent,iau ei milioane,dar la om nu-i asigura ce are nevoie,legal,deci vorbim aici e chestii legale.

Dar oamenii nu stiu,astia cu electricitatea lor merg pe baza,lasa ca omu habar nu are si nu fac nimic sa imbunatateasca ceva.
Deci cum am zis pentru o locuinta se calculeaza necesarul de putere,tot ce se gaseste la magazine in momentu de fata de vinzare si este electric,toate functionind in acelasi timp,asa ee calculeaza.

Pai ce fac,stai soct tot din priza ca folosesti centrala? Asa si daca vrei sa folosesti stiu si eu fierul de calcat,sau un alt electrocasnic ce faci, astepti ce?
Niste banditi, tilhari, stiu sa ceara bani dar nu fac in rest nimic, astia cu electricitatea is colectori de bani, restul nu-i intereseaza.

| relian a răspuns:

Pt Mihai69 si altii care au scris ca pentru o casa 5-6 kw is super suficienti.

Orice casa are nevoie cam de cel putin 40 kw, asta ca idee. Faptul ca in RO ti se da 3 lulele 3 surcele, aia e magarie pe fata, ma refer ce putere iti dau aia de la electrica.
Orice casa trebuie sa aiba min 150 A alocat, minim, desi eu as merge pe 200.
O casa aobisnuita are nevoie doar de 5-6 kw zici tu? Poate eu am un boiler electric de 5-7 kw ce fac? Asa ziceam si eu.Pe linga boilerul ala mai am si aer conditioant si centrala electrica si tot asa, cuptor, plita electrica, ia fa un calcul cam ce putere ai avea nevoie.

Stii cum se c alculeaza, ori ar trebuie calculat necesarul de putere pentru o casa?
Treb sa iei in considerare toate aparatele electrice ce se pot folosi la o casa si care se gasesc la vinzare in magazine.luate la maxim.

Odata ce la magazin se gaseste de vinzare aragaz electric de stiu si eu ce putere de 3-4 kw,frigider de ala cel mai mare,cuptor cu microunde cel mai puternic,centrakla electricas pentru caldura cea mai mare,deci le gasesti in magazin?
Daca le gasesti cum le folosesti? Deci niste jegosi aia de la retele electrice,nu mai pun transormatoare, nu da omului ce are nevoie, dar pretul la curent este f mare.
Pt ca oamenii is prosti ca nu cer dreptul lor.
Deci toate electrocasnicele, plus aparate auxiliare cum ar fi pompe pentru piscina, un aparat de sudura pentru casa, un comporesor etc toate astea trebuie calculate la maxim si adunmate ca si cum toate ar functiona in acelasi timp.
Necesarul ala de curent trebuie sa til dea aia de la electrica.Asa se calculeaza, nu stau scot totul din priza sa pot folosi nu stiu ce scula, stai ca acum gatesc laughing nu mai suda, nu mai porni caldura etc.
Asta inseamna civilizatie si confort, sa ai ceti trebuie in orice moment.

Deci ce arati tu cel mult 5-6kw e pistol cu apa.

| Brizbriz a răspuns:

41 kw?!?
ce ai tu in casa?!? data center?!?
https://www.emag.ro/......DLGV5VBBM/
la 37 de mii de lei iti tragi curent de la retea, oriunde ar fi casa aia, chiar daca e pe teren pur extravilan

| alexandrubt13 explică:

Cu greutate mica pentru transport cu mana