| ParradiSs a întrebat:

Salut TPU, a si dori sa renovez caasa cu rigips, daca pun vata o sa mi apara mucegaiul, si daca da, ce ar trerbui sa fac?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Renovezi casa cu rigips, pui vata, adica mai exact ce anume faci? Unde pui rigipsul unde pui vata, sau cum le pui, da ceva amanunte.

Daca faci linga pretii innteriori o schelet din profile, in acele schet pui vata, apoi prinzi de el rigipsul, este f bine, este perfect.
Daca iti va apare mucegai? Cum sa apara? Nu va mai apare veci, ai eliminat mucegaiul pentru todeauna.

Mucegaiul apare atunci cand pe zid se formeaza condens. Cind se formeaza condens? Se formeaza condens cand zidul tau de cimet, rece, vine in contact cu aerul din incapere cald.

Tu izolind zidul ala rece, cu vata, cu polistiren cu spuma, cu orice material izolator termic, de fapt izolezi acel zid, ca raceala din el sa nu mai vina in contact cu aerul cald din casa.

Izolatia izoleaza zidu rece, peste ai rigips, care este cum? Rigipsul este cal, pentru ca este facut din ghips, iar gipsul daca ai vazut cand pui in apa degaja caldura.

Deci nu intreba niic un specialist, aia habar nu au de fizica, is paraleli cu toate gadurile.
Aici este vorba de fizica. In frigider faci mucegai? Ma refer nu la mincarea, uite asa bagi frigiderul in priza si fara nimic in el, se face vreodata mucegai? Nu se face niciodata, de ce? Simplu, ca inauntru este doar rece, tot este imbract in polistiren si caldura din casa nu patrunde in interior.
Chair daca deschizi usa, intra aer, dar imedita este racit si ai acolo doar aer rece.

Asa si cu casa, chair de deschizi usa, intra aer rece, dar imediat este incalzit, iar peretele de rigipst este deja cald, iar caldura din camera si rigipsul cald, nu au cum condensa.

Deci nu trebuie decat sa izolezi, iti garantez ca nu vei avea iograsie niciodata daca faci cum am spus.
Nu exista, n-are cum. Poti lipi pe pereti si polistiren, asta daca stii sigur ca nu intra soareci acolo, apoi la fel linga faci profile, pui ripgips, dai glet, zugraveala, ai terminat lucrarea.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sigur rigipsul si vata nu vor cauza si nici nu vor favoriza aparitia mucegaiului. Daca exista mucegai, trebuie înlăturată intai cauza.

Bula
| Bula a răspuns:

Vorbeste cu un mester constructor cu experienta, sa vada si sa spuna ce e acolo de facut!

| darrio2007 a răspuns:

Nu apare. Vata minerala este un bun izolator. Conditia este ca mesterul sa isi faca treaba.