| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre părinții care își pedepsesc copiii cu bătaia?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu sunt de acord cu bataia. Dar, cand merită, o pălmuță la fund, e binevenită.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Și eu sunt de aceeași părere.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cred ca... cu totii am luat o palma de la un parinte peste fund cand eram mici. Si totusi uite-ne aici. Nu sunt de acord cu asta, cu bataia in general. Dar o palma peste fund, cand copilul nu intelege (in modul rau) si ar trebui sa simta mustrari, nu strica. Desigur, eu nu o sa fac asta niciodata, incerc sa gasesc alte metode de "explicat" big grin

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Daca ne uitam mai bine in societate, vom vedea tot felul de needucati. Ei bine, acestia ar fi trebuit batuti, ca sa nu se mai comporte ca niste animale. Nu-i ok bataia, dar decat sa ai un ghimpe langa tine pe scaunul din autobuz sau pe banca in parc laughing... spune tu ca nu este asa.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Și eu sunt perfect de acord cu bătaia!

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu, dar in masura in care cere situatia, daca o cere. Asa, este cel mai corect si simplu sa iti educi copilul fara bataie, sunt si alte metode care sa il faca sa se corecteze, sa realizeze ca este gresit ce face. Multi sunt parinti degeaba, la fel cum ajung si adulti degeaba, dar daca se trag din ''maimute'', trebuie sa ii intelegem, primata nu are coeficient de inteligenta enorm laughing, that's it...

| oglindasultanului a răspuns:

Cruzime, obisnuinta.

| StrongHeart a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, cateodata, cand am luat-o pe aratura in viata asta, m-am intrebat si chiar le-am reprosat parintilor ca au fost prea indulgenti cu mine.
Pe de alta parte, unul din ei a crescut cu bataia cu cureaua care era la ordinea zilei si nu a vrut sa transmita mai departe stilul asta barbar de educatie.Cu asta nu sunt de acord.
Dar trebuie sa existe frica de autoritate,altfel copilul creste si face ce vrea crezand ca poate sa scape fara sa suporte consecintele actiunilor sale,ceea ce, daca te gandesti pe termen lung, e mult mai rau. Daca nu are frica de autoritate acasa, cum va fi in societate, unde consecintele sunt mult mai grave. Daca acasa ai furat 10 lei de la parinti si nu patesti ceva grav, in societate, daca furi 10 lei intri la puscarie.
Cred ca trebuie sa existe o anumita frica si respect pentru parinti deoarece ei i-au dat viata si il cresc,au grja de el.Dar,cred ca educatia se poate face in armonie, insa trebuie sa stie ce are voie si ce nu, sa isi cunoasca limitele si sa existe niste reguli in casa, ca sa nu fie casa de nebuni,
Deci nu am o parere buna de astfel de parinti, cred ca se poate si altfel.

| RKBlue a răspuns:

In ciuda a ceea ce a scris cineva,copiii nu trebuie sa simta teama fata de parinti.
Daca se simt iubiti si intelesi,nu o sa afac prostii cand sunt mai mari(adolescenti, in general)
Copiii mici trebuie educati frumos, fara bataie.Dar, o palma(nu tare, ci doar sa sperie usor) poate sa ajute cand copiii sunt mici, cam pana la 6-7 ani,daca fac lucruri periculoase(aplecatul pe fereastra,de exemplu-caz personal)
Dupa,in loc sa ajute vor crea o "prapastie" intre parinte si copil.
Multi parinti confunda frica cu respectul.Un copil caruia ii e frica de tine, nu te respecta.
Dar, daca ii e frica de consecintele a ceea ce face(fumeaza, s-a luat la bataie, a furat ceva, etc)nu inseamna ca nu te respecta.
Inseamna ca pedeapsa e ceea ce-l sperie cel mai tare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Two words: concentration camp.
Copiii merită educație nu dresare.

| GirlOnline81 a răspuns:

Contrar părerilor de mai sus, nu e nimic mai trist pe lume decât oameni care justifica abuzul asupra unui copil prin prisma faptului ca "o palma data la fund la timpul ei face minuni".