| ___Enzo a întrebat:

Bună ziua! Medicamentele antidepresive cauzează sângerări digestive?

Răspuns Câştigător
| gabby78 a răspuns:

Da, unele medicamente antidepresive pot provoca sângerări digestive.

Sângerările digestive pot fi cauzate de o varietate de factori, inclusiv:

Ulcere gastrice sau duodenale
Gastrita
Hemoroizi
Diverticulita
Cancerul de stomac sau de colon
Anumite medicamente, cum ar fi medicamentele antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), anticoagulantele și medicamentele antidepresive
Medicamentele antidepresive care pot provoca sângerări digestive includ:

Inhibitorii selectivi ai recaptării serotoninei (ISRS), cum ar fi fluoxetina (Prozac), paroxetina (Paxil), sertralina (Zoloft) și citalopramul (Celexa)
Inhibitorii recaptării serotoninei și noradrenalinei (IRSN), cum ar fi venlafaxina (Effexor), duloxetină (Cymbalta) și milnacipranul (Ixel)
Antidepresivele triciclice (ATC), cum ar fi amitriptilina (Elavil), imipramina (Tofranil) și nortriptilina (Pamelor)