| Madalina112890 a întrebat:

De ce doctorii scriu urât? Adică toți doctorii pe care i-am întâlnit eu până acum scriu foarte urât..de ce?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Li se deformeaza scrisul in facultate, pentru ca, la cursurile de la Medicina, se scrie enorm de mult si, deci, trebuie viteza.
Ce ma mira pe mine este capacitatea extraordinara a farmacistilor de a intelege mazgaliturile de pe retete; cred ca la Facultatea de Farmacie, exista cursuri obligatorii de grafologie.

8 răspunsuri:
| crytical a răspuns:

Pentru ca scriu foarte mult de zi cu zi, si nu se mai obosesc sa miste mana prea mult, plus ca am inteles ca oamenii destepti scriu rapid, deoarece gandesc mult mai repede...

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a nu intelege toti ageamii retetele eliberate. rolling on the floor

| OldSoul a răspuns:

Deoarece ei sunt mai mereu grabiti si trebuie sa scrie rapid.

| AirănMeidăn a răspuns:

pentru ca la facultatea de medicina se scrie foarte mult, se dicteaza repede, etc. si e normal sa ti se deformeze scrisul dupa 4-5 ani de asa ceva

| drogh a răspuns:

De aici vine şi expresia ''ai scris de doctor''. Iar ca răspuns la întrebarea ta, pentru că sunt foarte dezvoltaţi şi mecanismul lor de scriere s-a format rapid.

| beck2804 a răspuns:

Deoarece ei la facultatea de medicina se dicteaza si se scrie mult, astfel li se deformeaza scrisul.

| Mariuca_Maria_1974 a răspuns:

Posibil din cauza anilor indelungati de pregatire in facultate si a vitezei de dictare.