| Joker3134 a întrebat:

E posibil ca sa fie suprapopulata Terra si sa nu apucam sa colonizam planeta Marte si sa consumam toate resursele?

1 răspuns:
| Mihai1499 a răspuns:

Probleme mai mari decât supra popularea ar fi conflictele de pe Terra și cooperarea internațională.

Plus, acum vezi că nu are nimeni ambiții să facă proiecte de cercetare și călătorie în spațiu. Uită-te de exemplu ce obsedați sunt toți jurnaliștii străini, în general Americani și Britanici de ce spune Trump pe Twitter. La prea puțini oameni le păsa de excelență în domeniu ca să se realizeze progrese mari în următorii 30 de ani. Și cum donatorii pentru dezvoltarea lumii a treia o fac mai mult pentru imagine și ca să se simtă c-au făcut o faptă bună, decât ca să se asigure că ce fac ei chiar ajută pe cineva... Nu știu.

În principiu, avem tehnologia și mulți au inițiativă să facă "o lume mai verde", deci nu e chiar deplorabilă situația. Dacă vrei, vezi dacă există organizații caritabile / de mediu cu programe de dezvoltare în zona ta, și dacă chiar te pasionează, fă-ți un generator, sau mai multe și încearcă să ai o casă independentă energetic. Fosta mea profesoară de fizică de exemplu, a înlocuit izolația termică din scara blocului ei, și acum toți plătesc la încălzire mai puțin de 1 leu pe lună. La oameni le plac chestii din astea, ingenioase.

Dar nu, până nu facem mari progrese pe Pământ, nu are rost, și poate fi cjiar periculos să ne gândim la Marte. Mai ales, că ai parțial așteptarea că Pământul e pe ducă, așa că o să-ți pese și mai puțin de ce se întâmplă aici dacă ești cu ochii în stele.