| anonim_4396 a întrebat:

In care dintre orasele din Romania se vorbeste Limba Romana perfect?
Fara accent?

38 răspunsuri:
| lia a răspuns:

Haidii wai acilea la moldoveni, wai ca-i fara accent laughing

| Parintele a răspuns:

Bucurestihee hee Targoviste...Ploiesti

| Parintele a răspuns:

In bucuresti sunt multi tzaranoi care vb cu perfectul simplu. Un bucurestean adevarat, ca mine, vorbeste fara accent. Iar un timisorean are accent insa pentru un moldovean accentul unui timisorean pare inexistent.

regis
| regis a răspuns:

Pe noi ne-au invatat la scoala ca limba romana literara isi are originile exact acolo unde au aparut primele tiparituri, adica la Brasov. Probabil ca tuturor celor care nu suntem din zona ni se pare ca si ei au un accent, insa acela ar trebui sa fie punctul de reper. Asta referitor la accent, pentru ca gramatical nu se vorbeste perfect decat in cercuri foarte inalte.

| Georgiana2905 a răspuns:

Nu cred ca intr-un oras al Romaniei vei gasi o romana pura, corecta din punct de vedere gramatical. Eu zis ca si acest deliciu de a vorbi manierat si frumos, trebuie invatat. Eu am invatat. Va pot demonstra. Si unele cuvinte(nu toate) si pronuntarea lor le-am invatat de la un tip din Constanta. Deci se poate vb corect oriunde.

| lostcontrol12 a răspuns:

Profa me ade romana a spus ca partea de sud a Romaniei vorbeste cel mai corect Limba Romana... daca zice ea.asa o fii:*

| crisS a răspuns:

Nu cred ca Bucuresti este cel mai potrivit oras pentru ca cunosc multi bucuresteni care folosesc foarte mult perfect simplu ( verbele de genu : vazui, fusei, mersei etc ) timp specific zonei de sud a romaniei ( oltenia, muntenia ) in schimb cred ca Timisoara ar fi mai potrivit chiar daca va ganditi ca limba in aceasta zona este foarte influentata de limba maghiara nu este asa stau in Timisoara de ceva timp si nu mi se pare ca avem un accent anume chiar niste prieteni din moldova am spus ca din punctul lor de vedere vorbim cel mai corect happy acum fiecare cu parerea lui

| yuli10 a răspuns:

Pe aici pe la mine prin zona cred, targoviste, pitesti, ploiesti...

| danutza a răspuns:

Covasna, Harghita laughing glm tongue

sincer nu stiu...fiecare oras are influentzele lui cu anumite accente happy

| Ellena a răspuns:

Buzau si Bucurestihappy

| alle_1861 a răspuns:

In Constanta. Adica in Dobrogea.

| zuzumic a răspuns:

Caransebessssssssssssssssssssssssssssss

| Ruxy a răspuns:

Curtea de Argeswinking si Bucuresti

| kh1ss a răspuns:

@cappodonna spune-mi ca ai glumit laughingrolling on the floor
Nu cred ca este vreo zona a Romaniei in care sa nu existe accent.

| nexa a răspuns:

Eu cred ca in orasele mai mari cum ar fi Bucuresti, Timisoara sau Constanta.

| naya a răspuns:

Constanta

| SimpleSergio a răspuns:

Banatu-i fruncea!

| eewan a răspuns:

In Tulcea si in Constantahappy... proud of dobrogea....cand ii aud pe aia de la stiri ca nu stiu sa pronunte dobrogea si pun un accent prostesc pe "e" ma doare capul...

| cappodonna a răspuns:

De fapt "limba" pur romana e moldoveneasca deci.se gaseste in Moldova!

| cappodonna a răspuns:

De fapt "limba" pur romana e moldoveneasca deci..se gaseste in Moldova !

| simoSTAR a răspuns:

Dobrogea...in c-ta

| amalyutza a răspuns:

Baia Mare.:d

| justme_9224 a răspuns:

Buzau parerea mea si bucuresti da acolo vai de rom care se vb...

| danutz15 a răspuns:

Nu se vorbeste perfect nicaieri... exista accent peste tot. Lb romana doar se scrie perfect dar nu se si vorbeste... dupa parerea meahappy

| w1zz a răspuns:

Vaslui

| w1zz a răspuns:

Mai multe barlad si de astea ceilalti cu accent zic c anoi nu vorbim normal

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Fără accent este Muntenia.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poola

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sibiu si brasov

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Constanta...