| SuntPrezent13 a întrebat:

O depresie puternica poate fi eliminata și intr-un an prin terapie?

14 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Desigur, poate si mai repede.

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Depinde de depresie, medicu psihiatru decide ce trebuie facut, la multi nu merge la terapie si trebuie tratament, deci cu terapie e chiar posibil sa se agraveze daca e de tratat si nu se trateaza.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mosotti):

Asa este. A intrebat daca se poate, si se poate. Se poate la fel de bine si sa se agraveze (sau poate nu chiar la fel de bine).
Ma astept ca cei din psihoterapeutul sa stie ce este de facut oricum si sa decida demersul.

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pai nu decide psihoterapeutul ci medicul, pentru ca multi psihologi nu stiu medicina si desi omu e de tratat, ei o tin una si buna ca e de psihologizat.
Medicu te trimite sau nu la psiholog, uneori iti da doar tratament, alteori te trimite doar la psiholog, sau ambele.

Medicina de multe ori zice ca dracu stie cauza unei depresii sau anxietati, ca e vb de reactii chimice defecte pur si simplu, psihologii o dau ca doar e de la nu stiu ce traume, exclud chestia genetica.
Desi psihologii nu zic ca cinci persoane la aceleasi traume daca le analizezi, unii fac depresie si anxietate, altii nu fac.

| Mosotti a răspuns:

O depresie puternica se rezolva in primul rand la medicul psihiatru daca tot vezi ca nu trece si persista mai mult de doua saptamani, iti da un tratament si se rezolva chiar in mai putin de un an. Medicul decide daca e nevoie de tratament sau terapie, nu decizi de capul tau, ca daca e de tratat si nu te tratezi, chiar cu terapie se agraveaza si e ai rau.

| SuntPrezent13 explică (pentru Mosotti):

Cunoasteti persoane care au luat tratament de la psihiatrie pentru depresii puternice si dupa un an au renuntat la pastile si s-au vindecat?

| Mosotti a răspuns (pentru SuntPrezent13):

Cunosc doi oameni dar s-au vindecat in 2 ani de trat, nu in unul, un prieten de depresie, celalalt de anxietate.
Insa nu e o regula, poate sa se rezolve si in mai putin de un an sau un an.

| SuntPrezent13 explică (pentru Mosotti):

Serios a durat 2 ani la anxietate tot ca la depresie? nu e cam mult? avand in vedere ca depresia e mult mai periculoasa.

| SuntPrezent13 explică (pentru Mosotti):

Plus de asta a luat tratament 2 ani dar deja dupa 1n banuiesc ca se simtea super ok?

| Mosotti a răspuns (pentru SuntPrezent13):

Da, a durat 2 ani, si depresie si anxietatea-s la fel de periculoase in felul lor. Nu e mult, dar nu e batut in cuie, nu inseamna ca la toti trebuie sa dureze 2 ani.

Normal ca dupa 1 ani se simteau mai bine, poate se simteau bine, dar medicu a zis sa mai ia un an, ca sa se consolideze efectul bine probabil.

| SuntPrezent13 explică (pentru Mosotti):

Daa,pai asta zic ca de exemplu tu iei 2ani tratament dar dupa 1an deja poti sa fii ok dar trebuie sa mai continui sa iei ca sa nu mai apara, logic nu?

| Mosotti a răspuns (pentru SuntPrezent13):

Depinde de om, e relativ timpul, de ex te poti simti foarte bine si dupa 2 luni, dar trebuie continuat trat minim 6 luni ca sa se consolideze efectul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și într-o zi... dacă ai parte de o bucurie mare.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde, in general depresia ia capacitatea de a mai avea bucurie independent de mediu, de aia si de multe ori se trateaza, ca apoi sa poti simti bucurie din aia si ailalta.
Dar e posibil si cum zici tu, depinde de depresie.