| anonim_4396 a întrebat:

Oare sunt nebuna? Adica imi imaginez scenarii. Cand vad ca un baiat nu ma baga in seama,incep sa-l lovesc pe palmele in cap,sa-i dau cu rigla peste spate,sa-l curentez,stiu,sunt nebuna. Dar imi pare rau pentru ceea ce fac,insa nu ma pot abtine,vocile mele din cap imi spun sa fac asa. Partea nasoala este ca sunt foarte foarte timida. Acum cativa ani mi-e rusine rau de tot sa vorbesc cu lumea,dar acum s-a schimbat,dar tot sunt timida,adica niciodata nu-mi pot lua inima in dinti sa-mi exprim sentimentele mele,mi se pare un lucru jenant pentru mine sau ma pot face de ras. Dintotdeauna mi-a fost frica sa nu fiu parata mamei mele,ca ea ma bate,ca de obicei. La fel, si pe net,mi-e frica sa-mi exprim sentimentele, de frica ca vor vedea altii ce am scris eu.
As vrea sa nu mai fiu timida si nebuna. ce sa fac? crying Vreau sa duc o viata normala.

4 răspunsuri:
| ionutzul31 a răspuns:

Oooo...pustoaica cu poza funny recunoaste ca e nebuna in sfarsit?laughing
Calmeaza-te, mergi la un psiholog daca e nevoie si mai era si vorba aia "timpul le rezolva pe toate"
Nu te mai gandi la consecinte si traieste-ti viata.Am vazut saptamana trecuta un citat de Mahatma Ghandi :

"Live as if you were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever". Inseana sa traiesti ca si cum ai muri maine si sa inveti ca si cum ai trai pentru totdeauna.
Bafta! si schimba-ti poza aia happy (cred cu tarie ca asta e motivul pentru care inca nu prea primesti raspunsuri)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand nu esti nebunahappy. Pentru ca nebunii nu se intreaba daca sunt nebuni.
Incearca sa gasesti 2-3 prietene foarte bune. Chiar daca esti asa rusinoasa, fata de ele o sa te simti altfel decat cu ceilalti. Adica o sa poti sa vorbesti cu ele despre orice.
Am si eu cativa prieteni asa rusinosi ca tine si stiu despre ce zic.

| millyca a răspuns:

S-ar putea sa ai o parere deformata despre tine. Mai intreaba-i si pe altii cum te vad ei ca esti, dar nu aici pe TPU, ci persoane apropiate, care au avut sansa sa te cunoasca cat de cat. Faptul ca te comporti uneori euforic (ca nu "nebun" este cuvantul pentru ce ai descris tu) s-ar putea sa nu fie decat dorinta ta de a ascunde ca esti timida, manifestata prin varii comportamente. La varsta pe care presupun ca o ai poti ramane si asa timida, ca nu este nicio problema. Mai bine incearca sa iti descoperi o pasiune, un hobby, altceva decat ce ar avea legatura cu baietii. Si nu iti schimba nici poza de la profil, ca este foarte buna cea pe care o ai deja.

PS: Eu nu sunt psiholog, sunt altceva mai bun.

| CristianMarius1995gi7u a răspuns:

Daca ai fi timida n-ai face asa
.-.