| frum a întrebat:

Am 17 ani. Sunt nebuna? Schizofrenica? Prefer sa fiu cat mai mult timp singura. Si vorbesc cu tot felul de perosane, imi imaginez diferite scenarii, rad, zambesc, ma distrez, le simt ca si cum ar fi reale. Acest lucru il fac cand sunt singura. Cand sunt cu alte persoane, parinti, sunt normala. Am rezultate excelente la scoala, conversez normal cu persoanele(sunt cam timida), nu dau semne sa am nici o problema. Uneori, fug de lumea reala, chiar daca ies cu prietenii afara, prefer sa vin acasa, sau intr-un loc in care sunt singura, sa vorbesc cu personajele mele. Faza e ca nici nu vorbesc cu voce tare, ci in gand. Insa rad, si sar, ma bucur, ca si cum ar fi reale. Oare am ceva probleme? In rest, am mentionat sun o persoana extrem de normala, visez sa imi fac o cariera poate, sunt frumoasa, am o viata inainte. Dar oare e normal cum ma manifest? Am probleme grave? Mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Te sfatuiesc insistent sa te faci scriitoare.Asa vei putea sa-ti fructifici imaginatia ta bogata. Eu zic ca esti OK, dar ai un "gift", o inclinatie naturala pe care trebuie s-o fructifici.

27 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Adreseaza-te totusi unui psiholog(eventual cel al scolii). Spune-le si parintilor ce simti.Chiar si medicul de familie te poate ajuta.Ai dat putine detalii.

| luciana200972 a răspuns:

In primul rand cred ca ar trebui sa incerci sa comunici mai mult cu cei din jurul tau si mai putin cu personajele imaginare.Viata de zi cu zi e dura si de cele mai multe ori este de rahat dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne inchidem in lumea noastra, nu trebuie sa fugi intr-o lume imaginara, daca iti permiti incearca sa stai de vorba cu un psiholog te va ajuta mult. Oricum eu nu cred ca esti nebuna si nici schzofrenica, cred doar ca ti-ai creeat prietenii perfecti intr-o lume perfecta, ceea ce nu este foarte normal si trebuie sa incerci sa revii printre noi, chiar daca totul pare urat. Fa-ti mai multi prieteni reali si vb cu ei, petrece mult timp impreuna cu cei dragi si gaseste-ti mereu lucruri frumoase de facut, mai frumoase decat sa vb cu prietenii imaginari.Ai grija ca nu cumva sa pierzi notiunea intre real si ireal.

| andre999 a răspuns:

Nu e vorba ca esti schizofrenica sau nebuna ci pur si simplu ai o imaginatie bogata.

| Zazu a răspuns:

Foarte posibil, depinde cat de "sanatoasa" este lumea fanteziei in care traiesti.Numai sa nu ramai doar cu visatul, ca iti faci o cariera, ca esti normala, ca esti frumoasa...Sa te trezesti la realitate ar fi mai bine, nu esti obisnuita sa comunici si sa te adaptezi, poate fi si educatia de acasa, ti-au interzis prea multe si acum iti este frica sa scoti capul. sa te lovesti de greutatile vietii.Ai sa traiesti multe deceptii cand ai sa vezi ca totul este doar un vis, pe care nimeni nu te-a obligat sa-l visezi, ci doar tu l-ai creat.

| Zazu a răspuns:

Human Oid, din contra, schizofrenia e o boala latenta, foarte greu de recunoscut in faze incipiente pana si de medicii specialisti.Se recunoaste cu usurinta cand se sjunge in gradul 3- sau 4.Mania intra in faza incipienta, si pana nu se instaleaza o criza sau o rutina zilnica, este foarte greu de observat comportamentul unui schizofrenic.

| Skylerx a răspuns:

Dar acele personaje doar tu ti le imaginezi, nu le vezi decat in gand. Nu esti deloc bolnava. Ai doar o imaginatie bogata.

| EduardGa a răspuns:

Schizofrenia este o boala foarte grava, simptomele ei fiind foarte profunde si usor de recunoscut, dar din ceea ce imi spui tu nu ai simptomele acestei boli, desi argumentele tale se bat cap in cap. Exmeplu: "Uneori, fug de lumea reala...prefer sa vin acasa, sau intr-un loc in care sunt singura.", dar in acelasi timp, "sunt normala, conversez normal cu persoanele, ies cu prietenii afara..." Sunt doua lucruri care se bat cat in cao si doar un psiholog ar putea intelege ce se intampla cu tine din punct de vedere psihic, si iti sfatuiesc sa mergi la un astfel de consult. Sa stii ca daca mergi la un psiholog asta nu inseamna ca esti nebuna. Conceptia romanilor e foarte eronata cu privire la acest aspect. Psihologul te poate ajuta sa intelegi mai bine starile prin care treci si sa le depasesti pe cele dificile. Ai inceput bine. "Am 17 ani." Iar de aici poti sa stii ca adolescentii sunt labili din punct de vedere psihic, cautandu-si identitatea si incercand sa se identifice cu orice ce ii iese in cale, adeseori incearca sa se detaseze de lucrurile palpabile,(cum spui tu, prieteni, familie) si sa se izoleze intr-o lume perfecta pentru el. Cel putin perfecta in imaginatia lui. De ce fugi de lumea reala? Pentru ca in lumea reala nu gasesti ceea ce cu adevarat iti doresti: poate un prieten adevarat din toate punctele de vedere, poate un parinte intelegator care sa fie alaturi de tine in orice moment al evolutiei tale, poate acea stare emotionala pe care mereu ti-ai dorit-o, insa nu ai atins-o in realitate. Astfel, instinctiv, te izolezi. Te izolezi intr-o lume a ta, insa nu intr-un sens rau, distructiv, ci intr-unul benefic pentru tine. Un sfat de-al meu este sa iesi din casa cat mai mult timp, sa iti faci mereu si mereu prieteni noi, sa iti invingi timiditatea, chiar daca e greu, insa ai sa vezi ca va fi cel mai bine pentru tine.
Ai grija de tine si... o a fie bine!
Sper ca ti-am putut fi de ajutor.
Luci kiss

| swet girl 22 a răspuns:

Nu e nimic rau. e doar imaginatia ta.ca sa te convingi du-te la un psiholog

| RUMBURAK a răspuns:

Felicitari.esti o fiinta reala nu o marioneta a zilelor noastre.incearca o cariera artistica.scrie carti, fa scenari.

| Yumitsu a răspuns:

Haha))))) eu fac la felhappy mergem impreuna la doctor?

Glumesc))) Asta e fantezie. Daca vrei cumva sa ascunzi asta sau sa nu-ti para asa straniu, fa-ti un jurnal in care sa scrii tot ce faci, sau ia-ti un caietel si scrie scenariile pe care ti le imaginezi. Eu asa fac si se primeste o povestioara destul de interesanta. Nu cred ca ai vreo boala. Asta se numeste fantezie bogata.

Important e sa nu razi sau sa incepi sa vorbesti in prezenta altora))))))

| coconut_2092 a răspuns:

HaHaHa... exact asa fac si eu. Cred ca nu e ceva anormal.

| Theodore a răspuns:

Trag un semnal de alarma,pentru acesti,, visatori cu ochi deschisi''! Am trecut si eu prin chestia asta ani de zile, de mic copil pana acum nu demult.Cu timpu,ai sa te izolezi complet fara sa mai doresti sa comunici cu cineva, totodata iti vei pierde interesul vis-a-vis de orice(chiar si de lucruri/activitati, care mai demult iti placeau).Asa ca treziti-va pana nu e prea tarziu

| frum explică (pentru Theodore):

Da, cum sa ma trezesc? inca nu am reusitsad

| Theodore a răspuns (pentru frum):

Simti ca aceste vise te afecteaza in viata de zi cu zi? daca nu atunci poti sa ramai cu ele linistita ca nu e nici o problema atata timp cat poti sa iti indeplinesti cu succes activitatile pe care le ai de facut.

| Theodore a răspuns (pentru frum):

La mine s-ar putea sa fie vorba de ceva mai grav, nu stiu.eu am cam pierdut contactul cu realitatea, multi ani de zile am trait pe alta lume si toata lumea din jurul meu ma privea ca pe un ciudat. sper sa nu cumva sa sufar de vreo boala psihica gen schizofrenie.am o intrebare:de cand ai inceput sa ai visele astea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am impresia ca m-ai descris pe minelaughingSerios! De multe ori ma intreaba lumea de ce ma apuc sa rad din senin...cum ar fi sa le spun ca in mintea mea s-a intamplat ceva amuzant?laughing
Stai linistita, nu avem nimic! Suntem doar visatoarelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti deloc nebuna, si eu sunt la fel, m-am gandit sa scriu o carte dar am inceput vreo 2-3 despre scenariile imaginare si nici nu le-am terminatlaughing. ce sa-i facem? in orice caz, nu e nimic in neregula cu tine...este exact cum au spus ceilalti, imaginatie foarte bogatawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...Si eu sunt la fel ca tine. Diferenta e ca eu am doar 15 ani jumate. Dar sunt la fel ca tine. Cand sunt singura, vb, singura cu cineva.imi imaginez scenarii peste scenarii.Pana si acum vreo 5 minute vb singura in gand cu cineva.thinking si apoi am inceput sa sar, si sa bat din palme de parca ar fi fost ceva feriicit. sunt constienta de ce fac cand sunt singura, dar, cand sunt cu alte persoane sunt perfect normala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce te sfatuiesc eu in nici un caz sa nu te adresezi unui psiholog caci te judeca pentru orice si nu stiu ei cum sa-ti ia banii.In general daca spui cuiva ca ai o problema toata lumea te judeca sau te va judeca(in gand), poate nu ti-o spune dar o face.Asta pentru-ca oamenii se bucura cand cineva are necaz sau o problema, semn ca nu-i lui chiar ata de rau sau te judeca pentru a se simti mai bine(mai bun decat time), ceeea ce nu-l face mai bun, ci un ratat. E in firea oamenilor sa judece, sa fie prefacuti.murdari,goi.Si ex iti dau persoana care a comentat mai jos; du-te la un psiholog,. pe bune ce sfat bun, cu siguranta ca te-a incurajat(sunt ironic). Ai incredere in tine si nu te lua dupa nimeni si nu nu exista o definitie o normalitatii si daca cineva iti spune ca esti nebuna pentru felul cum gandesti cu siguranta e ignorant, n-are creier si nu gandeste. Ti-as recomanda sa scrii o carte(asta in cazul in care chiar ai o imaginatie bogata) si ai nevoie, Succces.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel patesc si eu. La inceput am crezut ca e ok, ca sunt o persoana cu multa imaginatie...pentru. ca de fapt asta fac, imi imaginez cum o sa cresc si o sa fiu o persoana importanta, o sa am o familie fericita, o sa fiu inconjurata de prietenii etc. Nu am mers inca la doctor dar intentioze sa merg, deoarece am observat ca si mama mea face la fel, dar ea a inceupt sa gandeasca cu voce tare si m-am cam ambata, o sa cer si sfatul medicului fie ce o fi si asa te safatuiesc si pe tine. Intre timp exact ca si ceilalti care au raspuns la intrebare, iti raspun si eu, faptul sa scrii undeva ceea ce simti, sa scrii ce iti imaginezi sau chiar sa scrii ce ai facut in ziua precedenta catea-o data ajuta.
Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aoleu, cine ti-a bagat tampeniile astea in cap ti-a distrus viata din start. In loc sa fi libera sa observi viata, tu esti prea ocupata sa te gandesti la toate lucrurile astea despre tine, au devenit reguli in care traiesti. Ti s-a vorbit asa cand erai mica, si tu chiar ai "invatat despre tine" din modu in care ti s-a vorbit. Parerea buna care o ai despre tine insuti, nu caracterizeaza deloc persoanele care iti fac raul asta. Dar cuvintele astea ale lor, probabil.

| SelfieWild a răspuns:

Si eu sunt la fel. Imi imaginez cum as vrea sa se intample în viitor si niciodată nu se întampla asa si raman doar cu dorinta fiind dezamagita si ranita

| Roxana_8804 a răspuns:

Parca mi-ai povesti viata de zi cu zi. Si eu la fel ca tine simt nevoia sa ma inchid in baie sau sa ma duc in camera mea ca sa vorbesc cu personajele mele.eu dau vina pe faptul ca nu am prieteni si intru fel sau altu mi i-am creat eu.rad,ma inevez si asa mai departe.Si mie mi-e frica la fel ca tine sa nu fiu nebuna sau sa am ceva mai grav...am incercat si sa scriu tot ce fac cu personajele mele pe un caiet, dar nu as putea sa scriu 24 de ore pe 24.Si eu la fel ca tine cand sunt cu cineva vorbesc cu acea persoana si stiu mereu ca vorbesc singura si cand efectul acela de companie dispare.ma speriu ingrozitor cand in fata mea vad un perete sau vad ca ma uit in oglinda si vorbesc singura... dar macar acum stiu ca nu sunt singura daca vreodata ai sa reusesti sa te vindeci sa-mi ziic si mie cum ai facut.

| TheChaius a răspuns:

Buna! Cum esti? Ai trecut peste probleme? (^.^)

| Tragedyeyes a răspuns:

Buna,tocmai am intrat sa văd ce scrie despre asta.e prima data când vb cu cineva despre asta.e rușinos lumea ar crede ca sunt nebuna ..eu dintotdeauna am trăit intr o lume imaginara..cum sa ma explic..cu prietenii sunt super sociabilă f normala la școala am fost olimpică n am dat niciodată vreun semn de întrebare despre asta.dar abia ramân singura oriunde as fi încep sa mi imaginez diferite persoane chiar si care nu cunosc si diferite locuri efectiv o întreaga poveste, acțiune discuții totul in gândul meu si după multe ore când termin si văd un perete in fata mea si ma văd singura ma ia o depresie cumplita gândindu ma ca S nebuna si ca S de închis la spitalul de nebuni..am 29 de ani ..nu știu dc se produce in mintea mea si dc nu trece.E ciudat sa citesc ca mai exista lume cu problema mea.Repet din exterior sunt cea mai drăguța si sociabilă persoana. Visez si eu o familie cariera etc dar nu știu sa denumesc "lumea " in care trăiesc atât de des.cea imaginara.

| frum explică (pentru Tragedyeyes):

Ai reusit sa scapi? Eu inca nu. Am ajuns de la 17 la 23 de ani si sunt la fel. Dupa scoala/lucru prefer sa imi bag castile in urechi si sa fug in lumea mea.

| SelfieWild a răspuns (pentru frum):

Acei preteni imaginari te reprezintă pe tine cum esti cu adevarat. Nu e nimic rau in asta. Dar de ce sa visezi cand poti sa iti faci viata pe care o vrei.
Iar cu prietenii imaginari chiar vrei sa renunti cu adevarat la ei? Asta insemnand sa nu te mai intorci la ei. Ai grija deoarece visele se implinesc.
Nu E nevoie sa renunti la ei, mai ales daca te-ai atasat, dar e bine sa pui pret pe viata reala si sa te bucuri de fiecare moment. La 80 de ani cand o sa te gandesti la ce ai facut in acest timp o sa regreti ca nu te-ai bucurat din timp de viata si ca ai trait mai mult intr-o lume imaginara. Daca imi vezi mesajul sper sa te fi ajutat.