| frum a întrebat:

Am 17 ani. Sunt nebuna? Schizofrenica? Prefer sa fiu cat mai mult timp singura. Si vorbesc cu tot felul de perosane, imi imaginez diferite scenarii, rad, zambesc, ma distrez, le simt ca si cum ar fi reale. Acest lucru il fac cand sunt singura. Cand sunt cu alte persoane, parinti, sunt normala. Am rezultate excelente la scoala, conversez normal cu persoanele(sunt cam timida), nu dau semne sa am nici o problema. Uneori, fug de lumea reala, chiar daca ies cu prietenii afara, prefer sa vin acasa, sau intr-un loc in care sunt singura, sa vorbesc cu personajele mele. Faza e ca nici nu vorbesc cu voce tare, ci in gand. Insa rad, si sar, ma bucur, ca si cum ar fi reale. Oare am ceva probleme? In rest, am mentionat sun o persoana extrem de normala, visez sa imi fac o cariera poate, sunt frumoasa, am o viata inainte. Dar oare e normal cum ma manifest? Am probleme grave?

Răspuns Câştigător
| pretzel a răspuns:

In nici un caz! doar pentru ca ti ai creeat propria ta lume imaginara cu personaje imaginare nu inseamna ca esti nebuna! si pentru ca te bucuri, sari, plangi etc. cum ai spus tu te face putin copilaroasa dar faci asta doar pentru ca nu stiu cum sa iti explic...nu reusesti sa treci de la lumea imaginara direct in cea reala si ce simti tu in lumea ta arati\te exprimi in lumea reala
e foarte greu de explicat si sper ca m-ai inteles. multi pupici si nu te mai gandi la tot felul de prostii ca "ai fi nebuna" :* happy

7 răspunsuri:
| fluturas a răspuns:

Exact asa sunt si eu laughingrolling on the floor
nu cred ca ai probleme oh go on
si eu cand sunt cu prietenii ma comport normal, am rezultate bune la invatatura, sunt destul de ok, unii zic ca sunt cam crazy laughing
si cand sunt singura povestesc in gand, imi imaginez tot feluld e povesti, uneori amuzante de nu mai pot de ras laughing si rad singura ca nebuna big grin sau povesti mai horror laughing de ma speri singura, eu de gandurile mele laughing, oricum eu zic ca e ceva normal tonguehee hee

| Bianca_3626 a răspuns:

Nu ai nicio problema grava.Asa iti manifesti tu sentimentele:fericirea tristetea etc.Asta te face sa te simti bine. Faptul ca ti-ai creat o lume imaginara te pune intr-o lumina copilaroasa.Nu ai niciun fel de problema.Asa te simti tu in largul tau.

| Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasuke:> a răspuns:

Nu ai nici un fel de problema.Lumea creata de tine este datorita faptului ca esti mai copilaroasa sau mai sentimentala de fel. sau poate din simpla plictisealathinking si eu cand nu am ce face incep sa imi imaginez tot felul de lucruri...so calm downhee hee nu ai nici un fel de problema.:*

| andrei a răspuns:

Nu credthinking ai zis ca esti timida deci cam de la asta se tregetongue

| zacrazy a răspuns:

Nu esti nebuna. Dar, atentie la scenarii... sa nu le faci in asa fel incat sa fi apoi dezamagita de realitate. Adica sa nu "vorbesti" cu persoane reale pentru ca astfel tu gandesti pentru ele, tu dai replicile lor si in mod sigur vei fi dezamagita de realitate pentru ca niciodata nu va fi cum ti-ai imaginat. Si eu am trecut mai demult prin asa ceva.

| Îți dăăă ariiiipi! a răspuns:

Acelasi lucru il fac si euhappy nu cred ca suntem nebunebig grin... CRED! faza cu scenariile -> toata ziua fac asta ma invart pe aici tata cred ca vrea sa ma duca la psiholocstraight face

| CristinaElena96 a răspuns:

Hey. bunahappy
draga mea in nici un caz nu esti nebuna
asta fac si eu
si nu cred ca suntem nebune
imi imaginez si eu tot felul de lucruri dar nu vorbesc ...doar zambesc...ma bucur.
e normal credthinking
laughing