pupimik
| pupimik a întrebat:

Povestea TPU
by pupimik

De mai putin de un an...s-a infiintat site-ul TPU.A fost creat in scopuri caritabile....in ideea de a ajuta oamenii sa isi rezolve anumite probleme prin sfaturile date de utilizatorii site-ului.
Primii utilizatori au fost persoane ce dadeau raspunsuri pe masura intrebarilor.Intre timp adminii s-au gandit sa le ofere utilizatorilor mici posibilitati de comunicare intre ei.Atunci a aparut pe tpu posibilitatea de a trimite mesaje private.Atunci lumea a inceput sa socializeze in privat...si implicit..s-au format mici bisericute.
Pentru a da un imbold utilizatorilor sa raspunda intrebarilor postate pe site..pe langa punctele ce li se ofereau...adminii s-au gandit sa implementeze un "program" numit "expert tpu".Utilizatorii ce erau activi si dadeau raspunsuri folositoare s-au trezit cu poza incadrata in portocaliu.Erau asortati.Erau putini.Erau oameni in regula.
In urma unor discutii in contradictoriu ...unii dintre ei au considerat ca e mai bine sa se retraga (din pacate).
Pe zi ce trecea..comunitatea crestea.Pe masura ce crestea...media varstei utilizatorilor...scadea.La fel si raspunsurile ce urmareau scopul site-ului.
Pe masura trecerii timpului...site-ul a devenit din ce in ce mai comercial.Momentul in care eu am inceput sa banuiesc chestia asta a fost atunci cand adminii aduceau "vedete" ce raspundeau intrebarilor.Acum..sunt sigura ca a devenit unul dintre site-urile comerciale(gen forum).
Revenind la statutul de expert...tin sa precizez faptul ca o gramada de utilizatori au inceput sa fie activi...doar din dorinta de a atinge cadranul portocaliu (cu toate ca niciunul nu recunoaste chestia asta).Au inceput comentariile impotriva expertilor..."ca cum adica sunt ei experti...ca ca ce chestie sunt ei experti...de ce sunt ei mai cu mot?".
Unii utilizatori cu vechime si cu greutate pe site..au inceput sa posteze din ce in ce mai rar..vazand in ce directie se indreapta comunitatea.
Stand...si reflectand...ajung la concluzia ca TPU nu va reveni niciodata la ceea ce a fost odata...pentru ca mai nou nu se promoveaza omul inteligent ce are ceva de spus...ci omul plictisit cu gura mare.

Ma bucur ca am cunoscut oameni de valoare pe TPU...cu care mi-ar facea placere sa stau la o cafea ori un pahar de ..vorba happy
Inca refuz ca cred ca TPU a devenit un "forum modern".Inca ma mint frumos.
Inca imi place sa cred ca oamenii ce intra pe site au cei 7 ani de acasa.Nu-mi mai place tpu pentru ca incepe sa tinda spre penibil.Nu-mi mai place ca utilizatorii se ascund dupa cuvantul "plictiseala" cand posteaza intrebari ce nu-si au rostul.Nu-mi mai place ca pe site totul e lua in gluma si la misto.Nu-mi mai place ca anumiti utilizatori s-au simtit obligati sa plece de pe site...nemaigasindu-si locul printre subiectele si intrebarile postate de comunitate.
Nu-mi mai place faptul ca de multe ori intru cu chef pe tpu..si imi piere acel chef din momentul in care vad prima pagina.Nu nu ma refer la design-ul site-ului.
Sper ca intr-o buna zi...totul sa revina la normal.Defapt...care e normalul? Normalul se schimba de la saptamana la saptamana.
Intrebarile urmeaza o anumita moda .Moda Hannah Montana si Demi Levato incepe sa piara.A venit moda iubirilor.E frumos si bine sa iubesti.E frumos si bine sa declari iubirea.Insa e penibil sa exagerezi.Si mult mai penibil cand e vorba de ceva virtual.
In ziua de azi..."te iubesc" nu mai are valoare.Incepe sa devina o banalitate aruncata la nimereala.
Cunosc persoane ce intr-adevar au ajuns sa se iubeasca pe site.Persoanele respective de ce nu au postat o gramada de intrebari cersind cuvinte aruncate aiurea?

Urasc faptul ca mai nou se dau raspunsurile pe care persoana ce a postat intrebarea se asteapta sa le primeasca.Urasc ipocrizia la fel de mult cum urasc cuvintele aruncate doar pentru ca suna frumos si doar pentru a parea sociabil.

Inca mai sper ca vom reveni la TPU-ul pe care l-am avut odata.Oare sper degeaba?

34 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, in seara asta m-am cam saturat de TPU
:(( sper sa redevina ca la inceput!
Uni va luati de yadora ca pune intrebari prea "ciudate" pentru. voi. Care puneti intrebari legate sex!
Yadora e un user care incearca sa aduca uni utilizatori pe calea ce buna!

Si cand eu am intrebat: "Cine a fost Lucian Blaga" sau luat de mine, zicandu-mi ca e imposibil sa nu fi invatat la scoala de el!
Ei bine, nu toate scolile predau aceleasi lectii!
Poate am invatat despre el si am uitat, si vroiam sa imi reimprospatez memoria!
Dar acum site-ul e plin de problleme prea personale, publicate de niste adoloscente fara ocupatie, sau intrebari puse la misto ce au legatura cu sexul!
65% dintre intrebari au legatura cu sexul, 15 aiurea iar restul sunt mai normale!
A si unele raspunsuri la misto puse chiar de Experti!
Nu "discriminez" expertii TPU, dar acest-i adevarul!
Puteti sa'mi dati stupide cu caruta, nu ma intereseaza calificativele!
Ceea ce vreau doar e sa isi revina site-ul si utilizatori sa puna intrebari mai cu sens!

Aveti mai jos intrebari puse de yadora si raspunsurile primite la acestea!

http://images.google.ro/......tp?/imgres

Cu ocazia intrebarilor normale si menita sa ne invete, mai invatam si noi ceva!

Am citit "Aventurile lui Tom Sawyer" dar nu stiam ca a fost prima opera narativa redactata la masina de scris!

http://images.google.ro/......tp?/imgres

si altele!

Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum de n-am vzut eu intrebarea ta atunci cind ai pus-o Pupimik? Pacat. Am trecut printr-o perioada naspa si probabil de asta n-am observat. Ideea e ca asta este o lege a firii. Lucrurile se nasc, cresc, ating apogeul, se cocirjeaza si mor. Deci in formatul pe care-l stiai, site-ul n-o sa mai fie. Nici nu are cum. El evolueaza si chiar tu ai descris cum anume evolueaza. A inceput sistemul de punctare, cel de voturi, aparitia expertilor, aparitia reclamelor... nu le stiu ordinea exacta, deoarece eu am intrat tirziuor pe site. Cind au inceput sa fie invitate vedetele, asa cum ai si mentionat. Daca nu se intimpla sa fie invitate vedete, nu eram nici eu pe site. Cautam pe net fara sa-mi dau seama, o modalitate de comunicare si m-am trezit la rubrica stiinta a realitatii. Acolo mai postam comentarii si incepusem sa polemizez cu cei care postau. Dar firav, putini postau. Acolo am vazut "vedeta care raspunde intrebarilor" si cu un click m-am trezit pe TPU. Asta a fost inceputul pentru mine. Well, ce va fi in viitor, o sa vedem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SimpleSergio, eu am spus asta. Inevitabil site-ul trebuie sa devina comercial, alta solutie ar fi sa fie pe bani, dar ar disparea utilizatorii. Automat insa asta implica existenta unui numar cit mai mare de useri, cu cit sint mai multi useri, cu atit valoarea reclamelor creste. Deci ar fi in dezinteresul site-ului sa se ia anumite masuri care ar avea drept consecinta, micsorarea numarului de useri. Uf, da' tare m-a intristat confuzia pe care ai facut-o, referitor la paternitatea celor spuse de mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pupimik, eu nu-s asa de veche pe site, dar si pentru mine schimbarile sunt evidente si nu intotdeauna placute. Ce pot sa-ti spun e cam ce zicea si Bro. In plus, gandeste-te la viata in general (familie, serviciu, scoala) si vei vedea ca pe masura ce trece timpul si cunosti mai bine oamenii lucrurile nu mai sunt la fel de placute ca la inceput, cand naivitatea ne face sa vedem totul in roz. Asadar, n-o sa mai ai TPU-ul pe care l-ai avut odata, dar vei avea altul, care la un moment dat s-ar putea sa-ti placa mai mult. De ce sa nu gandesti asa?