| Drogata a întrebat:

SaLut! cum completez un colet, am impachetat bine coletul, dar nu stiu unde trebuie sa scriu expeditorul si destinatarul. La destinatar si expeditor in afara de nume, adresa, cod posta, mai trebuie sa scriu ceva? Coletul are 450 grame, cat m-ar costa sa il trimit(FARA RAMBURS). Trebuie sa completez ceva la posta?

4 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Da, completezi un formular cu adresa destinatarului, cine e expeditor, etc.
Cat despre pret e functie de greutate.
Fa un drum pana la cea mai apropiata posta si te lamuresti.
Poti insa sa-l trimiti si prin firme private de curierat rapid.

| Drogata explică (pentru zdrangoi):

Unde scriu expeditorul si destinatarul, stanga sau dreapta, jos sau sus?

| VadTot a răspuns (pentru Drogata):

Pai poti scrie Stanga sus Destinatarul.Iar Dreapta jos Expeditorul! Extrtem de citet si cu litere de tipar!
La posta vei mai completa un formular inainte ori dupa ce ti l va cantari si iti va spune cat te va costa Probabil la 450 de grame. vei plati sub zece lei!]
Succes!

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Da se completeaza si la Posta un formular de colet postal in care vei scrie felul trimiterii si valoarea lui. In functie de valoare ti-l va cantari si iti va spune exact cat te costa.