| Fhlkuhjouoiopup a întrebat:

Se tot spune că creșterea bărbii este dificilă și nu toți bărbații pot avea parte că depinde de mulți factori moștenirea genetică, rasa și etnia, testosteron, vârsta atunci cum se face că la majoritatea preoților le crește barba constant deși mulți sunt bătrâni deja nu fac sport, nu au tulburări hormonale, au alimentație precară mulți țin post și totuși le crește o barbă deasă și foarte lungă

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E genetica treaba + alimentația,dacă ești gras nivelul testosteronului e scăzut,îți cresc sâni devi femeie,cu cât îi crește barba mai repede cu atât genetica e mai buna, uitate la generali din armata cum erau de mici copii, fetelor le plac bărbații cu barba, contur frumos, lipsa lui înseamnă gene slabe

| Violleta2022 a răspuns:

Barba creste HORMONAL in functie de mostenirea ta genetica de la tatal, bunicul si starbunicii tai si partial in functie de hrana ta zilnica, fiindca hormonii isi extrag vitaminele, minealele si aminoacizi numai din hrana ta zilnica.

Apoi, din cauza mostenirii genetice si a hranei, nu toti copii intra la puberatte la aceeasi varsta, unii baieti intra la pubertate devreme, pe la 13-14 ani, dar altii pot intra la pubertate la 16-17 ani, barba si pilozitatea incepand sa creasca mult mai tarziu decat la majoritatea baietilor, intergindu-se pe la 25-30 de ani.

Nu inteleg totusi, de ce te macina atat crescutul barbii, cand este o mare corvoada pentru majoritatea barbatilor, sa se barbiereasca zilnic?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt o groaza de popi cu barba foarte rara...

| dullcat a răspuns:

Cum stii ca le creste barba constant? De la un punct incolo nu mai creste deloc pentru unii, ramane asa, deci oricum depinde de mostenirea genetica si tot ce ai enumerat mai sus.

| Fhlkuhjouoiopup explică (pentru dullcat):

Înseamnă că specialiștii mint și tu ai dreptate, cel puțîn ei spun că părul, barba și unghiile cresc incontinuu cât timp omul trăiește, ei nu au limite în a se opri din ceva

| dullcat a răspuns (pentru Fhlkuhjouoiopup):

Nu am dorit sa se inteleaga asa.Am scris ca pentru unii nu mai creste deloc, la fel cum sunt si unele femei carora nu le va mai creste parul dupa o anumita lungime.

| J0B0MAT a răspuns:

Harul divin, Sfântul duh sau cum vrei să zici.Crezi, nu crezi în asta, e clar că preoții au barba deasă.
Că nu fac sport, au alimentație precară sau alte probleme nu ai de unde să știi, iar postul este dovedit ca fiind sănătos.Nu postul cu chipsuri cu toate porcăriile sau brânză din chimicale, ci fructe, legume naturale, fără alcool, alternând cu post negru și zile de mâncare normală.

| Fhlkuhjouoiopup explică (pentru J0B0MAT):

Deci să înțeleg că Dumnezeu e un separatist, de preoții se îndură cu bărbi dese lungi prin har divin și pe alții îi ignoră deși mulți se roagă insisten ca să aibă parte și ei de o barbă decentă măcar adică ei sunt pedepsiți și nu merită sau cum? Păi hai să terminăm toți teologia să devenim popi ca să putem avea parte și noi de barbă completă prin Duh Sfânt, cum puteți mă gândi unii așa? Doamne ferește

| J0B0MAT a răspuns (pentru Fhlkuhjouoiopup):

Poți spune și că viața, soarta e separatistă.Se îndură de cine vrea și îi chinuie pe alții.

| Fhlkuhjouoiopup explică (pentru J0B0MAT):

Amice, dacă Dumnezeu ne-ar da tot ceea ce dorim nu l-ar mai căuta nimeni soarta o facem singuri prin alegerile care le facem în viață, nu tot ce facem este și util așa cum nu tot ce este frumos este și bun cum spune și proverbul: "După cum iți așterni, așa dormi" Eu îți doresc să vezi viața cu alți ochi, mult succes

| J0B0MAT a răspuns (pentru Fhlkuhjouoiopup):

Cine e ăla care vorbește de Dumnezeu acum?
Soarta nu ți-o faci doar prin alegeri, pentru că te poate lovi o boală din senin, ori să dea unul peste tine și rămâi handicapat toată viața, ori o mie de alte chestii care vin în viața ta fără să ai niciun control asupra lor. Sigur că ne facem și alegeri proprii, de genul beau șampanie acum și nu vodkă, însă nu pot să aleg să nu am mâine accident.
Anyway, nu am vreo credință exagerată în Dumnezeu sau orice alți zei, deși cred în existența unor forțe superioare nouă, iar răspunsul meu era mai mult în sens de glumă, deși partea cu alimentația și celelalte obiceiuri nu.
Cred în schimb că există multe lucruri fără o explicație dovedită, motiv pentru care orice explicație oricât ar fi de penibilă este la fel de validă, până la proba contrarie.

| J0B0MAT a răspuns (pentru J0B0MAT):

Și apropo, este foarte greșit să judeci pe cineva pe baza credinței, atât timp cât acea persoană doar își spune părerea civilizat. Putem fiecare crede în ceea ce vrem, fără să ne jignim unii pe alții.Atitudinea ta e nepotrivită în general cel puțin pe subiectul religie, ar trebui să fii mai tolerant, iar aici nu mă refer la mine pentru că nu mă afectează cu absolut nimic părerea ta. În viață și ție îți va fi mai bine în primul rând pentru pacea interioară, dacă nu te-ar deranja lucruri care nu te afectează cu absolut nimic, gen credința cuiva.
Este un sfat, nu o jignire ce ți-am zis aici.Nu știu de ce mi-a venit mie acum să dau sfaturi, dar se mai întâmplă.

| Fhlkuhjouoiopup explică (pentru J0B0MAT):

Eu chiar nu înțeleg pentru ce atitudinea mea este nepotrivită încerc să port o conversație civilizată dar mă iei peste picior, mi-am exprimat doar opinia personală la care oricine are dreptul se poate interpreta greșit ceea ce citești personal chiar nu am nimic cu nimeni dar fiecare înțelege ce vrea, cine sunt eu să impun altora ce să facă?! Hai să vedem și lucruri pozitive în viață că sunt multe nu doar necaz și boală, nu am specificat niciunde că am ceva cu religia ori că cred sau nu în Dumnezeu, nu te forțează nimeni de la spate să-ți cumperi mașină ca să te expui la accidente așa cum nu te împinge nimeni să traversezi șosele prin locuri nepermise ca să riști să fii accidentat acestea sunt alegeri personale nu soartă, mai apoi poți sta liniștit nu încerc să te afectez cu nimic trăiește-ți viața după cum dorești, multă baftă