| Everestcompany a întrebat:

V-ati confruntat si voi cu prostimea de pe acest site? Pacat de Tpu.ro, fiindca s-a infectat cu o multime de semidocti.
Azi, dau click pe o intrebare, intrebare la care am constatat ca pot oferi un raspuns util, si, cea care a postat intrebarea, imi raspunde ironic apoi: "nu am acea chestie, crezi ca sunt chioara?" In loc sa spuna un "multumesc", incearca sa posteze in ipostaza unei femei culte". Daca le stia pe toate, atunci de ce s-a mai chinuit sa posteze intrebarea? Pana si Wikipedia confirma spusele mele, in ceea ce priveste prostia unor utilizatori din cadrul Tpu.ro: "Este criticată existența utilizatorilor rău intenționați sau cu un grad de cultură mai redus care postează întrebări sau răspunsuri fie cu conținut licențios, fie lipsite de seriozitate și care dăunează imaginii site-ului."

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Pentru că s-a ivit ocazia, încerc să revin ( în ideea că am mai făcut-o de cîteva ori) cu un tetralog care, probabil că, spune totul despre felul de a fi al oamenilor, referitor la „a ști sau a nu ști".
Oricît ai căuta, oriunde ai umbla în această lume, oamenii sînt de patru feluri. Atît!
Oamenii care știu că știu.
Oamenii care știu că nu știu.
Oamenii care nu știu că știu.
Oamenii care nu știu că nu știu.
Din nefericire, aceștia din urmă sînt în proporție de peste 50%( cel puțin la noi, în România) și nu prea ai cum îndrepta lucrurile.
Singurul remediu ( pentru a scădea acest înfricoșător procent) este schimbarea sistemului educațional, care lucru se pare că nu se prea dorește la noi.
Ca drept dovadă: cînd vezi atîtea personaje din această țară ( în ziare sau la T.V-uri) care bubuie de prostie dar care sînt tocmai acele personaje care nu sînt conștiente de acest lucru, nu cred că mai e nevoie de comentarii.
Și, dacă ar avea cineva îndrăzneala să le-o spună, probabil că ar cădea cerul pe capul acelui îndrăzneț, iar ce ar fi la gura celui defăimat și povățuit ar fi mai murdar decît toate fecalele latrinelor pe durata unei zile din toată țara.
Și, nota bene, cele mai multe dintre aceste personaje se cred persoane instruite, licențiate, ajunse în diferite posturi sau funcții care, în mod normal, exclud astfel de exprimări.
Și, mai mult decît atît, aceste persoane, în multe dintre situații, sînt acelea care conduc destinele acestei țări.
Și atunci( nu că aș vrea să fiu conciliant cu neștiutorii de pe TPU) ce să le mai ceri acestor neisprăviți de școlari sau adolescenți care, deocamdată, atîta știu?
În încheierea acestui scurt al meu logos, vin să mai spun două lucruri.
1) O mare vorbă, a nu știu cui, spune că: Mama proștilor e mereu însărcinată.
2) Mă aflam cîndva la triajul unui spital și o asistentă întocmea, unui viitor pacient, o fișă de internare, care include pe undeva și o această întrebare: Vă știți cumva alergic la ceva? Și cel întrebat a răspuns: „Da, la prostie!".
Ulterior m-am cunoscut cu acel om și am aflat că avea vreo 45 de ani și era profesor de istorie.
Am ridicat și eu deseori problema celor care se consideră administratorii acestui site dar, din păcate, vorbele mele au răsunat precum în pustiu.
Vă doresc la toți multă sănătate!

11 răspunsuri:
| Lynna a răspuns:

Buna. Si mie mi s-a intamplat sa ofer un raspuns, insa sa fiu jignita, sau sa raspund la o intrebare unde de cerea o parere, apoi sa fiu judecata pentru ceea ce am raspuns.

| Everestcompany explică (pentru Lynna):

La acesti oameni nu le face nimeni nimic. Eu, daca le spun adevarul despre ei, si le spun ca nici macar nu stiu sa scrie corect in limba romana, si ca, aceasta tara, din cauza unora ca ei a ajuns unde a ajuns, ajung sa am contul suspendat timp de o luna. Daca as fi eu administratorul acestui site, i-as curata pe toti de genul acesta. Dar, interesul celor care detin acest site, este sa castige de pe urma lui, netinand cont de respectul intre utilizatori. "Nu te pune cu prostul, ca are mintea odihnita". Din pacate, nu reusesti sa iti dai seama ca ai de-a face cu un prost, decat dupa ce iti arata de ce este in stare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pfff prostia e in floare.

iti dau niste exemple:

1. una sustinea acum vreo 5 luni sus si tare ca ea are iphone 6, nu am reusit sub nicio forma sa o conving ca nu exista acest model.

2. unul sustinea si el sus si tare ca taica su a facut 2 milioane de km in 8 ani cu o masina, desi i am demonstrat matematic ca era cam imposibil ca cineva sa faca zilnic fara execeptie 700 km.

samd, mai am exemple, pe astea le am retinut cel mai usor.

Prostia unor apare in momentul in care isi dau seama ca habar nu au ce spun, dar nu recunosc nici in ruptul capului.

| sublime89 a răspuns:

Asa se intampla cu orice site care e pentru toata lumea. Mai ales daca e unul romanesc.

| gelu1970 a răspuns:

Eu m-am izbit de cateva ori de desteptaciunea asta si initial am fost vulgar si am raspuns ca atare. apoi am inceput sa ignor pe inteligentii de tipul mai sus specificat. TPU e o pagina unde intrarea e libera si trebuie sa intelegi ca lumea e plina de personaje. o seara buna sa ai.

| Everestcompany explică (pentru gelu1970):

Da, numai ca, din cauza acestor insi, ajungi sa ai contul suspendat o luna daca le spui adevarul. Pe un incult nu ai cum sa il convingi ca este prost. Stii vorba aceea: "iti trebuie, totusi, inteligenta, ca sa intelegi cat esti de prost" Eh, se pare ca unii nici macar acel bob mic de inteligenta nu il poseda. Mersi pentru urare. De asemenea, o seara reusita iti doresc in continuare.

| diaac a răspuns:

Eu nu am avut probleme cu cei la ale caror intrebari am raspuns, din cate imi amintesc, Totusi, am vazut multe raspunsuri rauvoitoare, jignitoare si / sau eronate date la diferite intrebari. Presupun ca este pretul platit pentru un site cu raspunsuri gratuite - faptul ca iti pot raspunde si cei care stiu si cei care habar n-au, iar cel care pune intrebarea ramane cu sarcina de a selecta ce raspunsuri crede ca sunt bune si de luat in calcul.

| Swan39 a răspuns:

Da, păi, ştii cum se spune: "Fiecare pădure are uscăciunile ei". Grav e dacă acele uscăciuni sunt în număr mai mare decât specimenele sănătoase.

Răspuns utilizator avertizat
| ro74florin a răspuns:

Da