| Sophieka a întrebat:

V-ati muta in alta tara si ati lua-o de la zero fara a va mai uita inapoi?

Daca da, de ce? Daca nu, iarasi de ce?

Si poate este cineva pe aici care a facut acest lucru si vrea sa ne povesteasca happy desi nu prea cred ca ar mai fi pe TPU.

12 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da. Si nu ar fi de la 0, ca startul este mult mai bun "afara".
Desi, n-am experimentat mersul fara bani afara. N-am fost niciodata la 0, am prevenit treaba asta.
Daca vorbesti engleza si mergi la un job + cazare prestabilite, e usor afara. Platesti doar drumul si mancarea pana la primul salariu.
Primul meu job afara a fost cu drumul achitat de firma (si dedus apoi din primele salarii).

Nu m-as muta de tot, pentru ca am un sens si in tara. Am familie, bunuri, prieteni, etc. Cand plec, mi-e gandul la ele, nu uit de casa.

Am incercat mai multe locuri, iar concluzia este ca tot in tara e mai misto. Degeaba se aduna banii afara mai repede, daca viata sta pe pauza. Aia-s ani pierduti.

| Sophieka explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Frumos raspuns. Nu m-am referit la 0 doar financiar, ci si social.

Stiu ca ai fost plecat si bine ai facut ca ai reusit sa faci niste bani pe care nu ii faceai prea curand aici daca ramaneai.
Iar daca familia si prietenii vor sa stea in Ro, inteleg ca ai dorul reintoarcerii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Sophieka):

Am ajuns la concluzia ca un job constant in Romania mi-ar aduce cel putin la fel de multi bani precum job-urile alternante din strainatate.
Dpdv social m-am lipit usor prin toate tarile, am ramas cu legaturi peste tot, dar nu cu "bastinasi", ci cu alti emigranti.

| Simpatic a răspuns:

Asteapta pana maine cand vei primi replay de la ilustra jasmina, si iti va spune ea ce a facut-o sa paraseasca frumoasa Romanie pentru meleaguri straine, dar i-a ramas atat de tare in suflet intiparita aceasta tara minunata a noastra, incat ne incanta zilnic pe TPU cu ineptii de ani si ani de zile, dansa este precum matreata persistenta careia niciun dermatolog de top nu-i gaseste rezolvare!
'intoarcerea pe TPU' iar si iar, este dovada suficienta ca nici in afara traiul nu este atat de bun, departe de casawinking si are chiar si implicatii sentimentale sau metafizice..dorul de casa

ps: asta daca nu te-a blocat si pe tinewinking

| Sophieka explică (pentru Simpatic):

Las-o pe ea, zi-mi tu, parerea ta la intrebare happy

Nu avem nicio certitudine ca ea e chiar o ea, ca e trecuta prin viata si e in Australia sau unde zicea si alte povesti... Se vede ca e cineva cu ceva probleme la cap si care nu are ce face cu timpul s-au.
Sunt blocata de ceva timp bun de catre ea fiindca nu am fost de acord cu un comentariu de-al ei la o intrebare.

| Simpatic a răspuns (pentru Sophieka):

Ok, pai raspunsul meu fata de cele intrebate nu te va incanta!
eu nu plec in strainatate decat ca si turist, imi iubesc cumva tara mea, desi nu au ramas prea multe lucruri de iubit la ea, datorita unora, de asta am facut o analogie cu TPU, si aici ca si in tara sunt oameni pentru care merita sa te trezesti dimineata cu pofta de viata, si sunt oameni care merita sa sufere o combustie spontana si sa numaie existe nici macar undeva metafizic intr-o gaura neagra a Universului!

In rest pentru mine ar fi greu acum sa o iau de la zero intr-o tara straina, daca ar fi sa locuiesc undeva ar fi o tara europeana sau SUA...ca si tari europene as alege un stat dezvoltat precum Austrai, Elvetia si de de ce nu Franta, Germania dar niciodata UK sau Olanda, parerea mea personala datorita oamenilor ciudati de acolo, atat tot!
Ti-am zis ca nu te va incanta raspunsul meu!

| Sophieka explică (pentru Simpatic):

Minunat raspuns. E o bucurie sa vad astfel de concluzii cu, care rezonez happy.
Da, uneori datorita unor (chiar multor) specimene...Am vrea sa o luam inainte undeva departe unde credem noi ca am fi mai bine. Poate asa ar fi, poate nu... Dar nu pot ramane doar mizerii aici printre fiintele simple si unele fara aparare.
E atat de multa frumusete la noi in tara. Vezi HaiHui in doi, Valize Vesele si alti Romani la pas prin Romania... Sunt locuri deosebite de care nu stim sau nu le vizitam...
Dar ce ma deranjeaza la noi e ca am vazut tarife exagerat de mari pentru anumite cazari... Si te fac sa nu mai vrei.

| Simpatic a răspuns (pentru Sophieka):

"Minunat raspuns. E o bucurie sa vad astfel de concluzii cu, care rezonez "

Multumesc de aprecieri!

"Dar ce ma deranjeaza la noi e ca am vazut tarife exagerat de mari pentru anumite cazari... Si te fac sa nu mai vrei. "

Foarte adevarat...motivul fiind lacomia unor "patroni" de pensiuni si nu numai, de a se imbogati, de aceea aceste tarife mari in general
Alt exemplu cazul Mamaia care este mai scumpa decat alte destinatii exotice chiar...ce anume justifica preturile mari de la noi? asta nu stiu, eu zic ca lacomia printre altele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-aș muta in uk fără să mă uit inapoi.
Si aș vrea să fiu șofer pe tir sau pe bus.

| Sophieka explică (pentru anonim_4396):

Pai daca chiar iti doresti, eu iti urez sa reusesti.

Banuiesc ca ce te tine pe loc momentan e varsta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sophieka):

Nuu,nu e vârsta.
Dar mai durează vreo zece zile să iau și atestatul pe bus.

| MistarGoGu a răspuns:

Am " strâns " ceva bănuți din munca cat sa CUMPAR cativa Km2 *( kilometri pătrați ) prin Africa sa îmi fac o mica " țărișoara " cam cat Monaco! 5 blocuri, o discoteca si 2 cazinouri! Vand cetatenie la europeni cuminti, care NU scuipa pe jos, nu mestecă guma si au macar 100.000 € in cont! Bonus canabis si prostitutie legalizate din start! Cine se " baga "?