| Lupică27 a întrebat:

Va salut mafiotilor toate bune? mari, tari, sanatosi? vin si cer si eu niste pareri din partea voastra.
Situatia e in felul urmator o sa fiu scurt clar si concis sa nu plictisesc, se ia una bucata prieten din copilarie cu care nu prea am avut tangente, cand ne-am marit mai mult discutii scurte si cam atat, el avea gasca lui si iesea mereu cu ei, eu am mai incercat sa intru in gasca aia dar am cam fost exclus, ma cam evitau, prietenul asta ma tot cauta disperat sa fie prieten cu mine acum cand nu mai are cu cine, a fost si la maica-mea acasa sa ii ceara nr meu de tel, a stat cu maica-mea de vorba sa ii spuna ca m-a cautat.
Dupa, m-a cautat la mine acasa unde stau eu.
Evident ca acum nu mai are acea gasca si nici prietena/nevasta a apelat la mine ca un ultim resort ca probabil nu mai are cu cine vorbi iar eu nu accept sa fiu o ''carja'' pentru cineva, un punct de sprijin. Omu e profesor de matematica in prezent, adica nu e vreun terminat ca sa n-am ce vorbi cu el doar ca am eu mandria si orgoliul meu.
Maica-mea ma suna si ma toaca la cap sa nu mai fiu mandru si sa ii dau o sansa, ea nestiind ca de fapt s-a mai intamplat o data asta, i-am dat o sansa si dupa cand iar a avut cu cine umbla n-am mai auzit de el cu anii.
Ce parere aveti, gresesc eu oare? sau maica-mea are dreptate sunt prea mandru?

Răspuns Câştigător
| wildthing a răspuns:

Fratioare, mi se pare dubios ca te cauta asa insistent, mai ales avand in vedere faptul ca-l eviti...si poti sa fii sigur ca si-a dat seama ca-l eviti, ca nu-i vreun prost.

| Lupică27 explică (pentru wildthing):

Exact la asta ma gandeam si eu. O fi si crezand ca am ceva cu el, habar n-am.

| wildthing a răspuns (pentru Lupică27):

Vrea ceva...si nu cred ca doar o "carja".

| Lupică27 explică (pentru wildthing):

Ce anume sa vrea?

| wildthing a răspuns (pentru Lupică27):

Nu stiu, doar tu iti poti da seama de asta... ceva ce ai tu sau ceva la care poate avea acces prin intermediul tau.

37 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omul nu se schimba niciodata,personalitatea,caracterul este mostenit matern,si tu probabil semeni cu maicata, cei drept majoritatea apeleaza la noi la greu, foarte rar intreaba cineva ce faci fara interes, mai bine singur atunci, empatia e o slabiciune

| Lupică27 explică (pentru RAY):

Da, maica-mea are o mentalitate din asta mai de sluga si victima, mie nu mi-a placut niciodata chestia asta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu nu calculez prea mult situatiile astea. Daca nu ma bucur cand cineva ma cauta, il evit, imi caut scuze ca sa ma lase in pace.
De regula sunt pasiv in prietenii, il las pe celalalt sa se manifeste, deci nu prea am cu ce sa "ranesc". Daca omu' imi induce stari negative, ramane vorbind singur. Aia e.
Iau cu mine doar oameni care imi pot aduce plusuri.

| Lupică27 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu imi induce stari negative, pur si simplu mi se pare un cersetor de atentie nu un prieten.

| Simpatic a răspuns:

In cazul expus de tine, alaturi de informatiile pe care ni le-ai dat, ai si precizat ca s-a mai intamplat asta in trecut-adica te-a cautat v-ati "reimpreietenit" si apoi s-a retras el; cred ca cel mai bine este sa ii raspunzi la telefon (arata ca esti un om educat), sa stai de vorba cu el dar sa nu-l cauti apoi si nici sa nu te intalnesti cu el, caci din cele ce ai spus, nu merita!
o fi omul matematician si cult, dar cu siguranta sufera si de ceva instabilitate emotionala, daca dupa ani si ani de zile te cauta pe acasa ...asta fara sa va fi intalnit personal fata in fata, caci atunci era altceva ti-ar fi putut cere direct tie numarul de telefon personal!

| Lupică27 explică (pentru Simpatic):

Mi l-a cerut nr dar l-am blocat eu si da, are ceva traume si instabilitate emotionala, el provenind dintr-o familie disfunctionala.

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Eu nu-l judec, dar poate sa fie o persoana chiar periculoasa
acum cativa ani m-am trezit la usa ca si tine cu un amic cu care numai tinusem legatura, tot asa prieten vechi din copilarie...probabil simteam eu in trecut ca este ceva in neregula cu el si am rupt legatura
mi-a cerut numarul de telefon, i-am dat numarul meu, m-a sunat a doua zi, am iesit la o bere
numai scapam de el zilele urmatoare, era dubios
adica nu ne-am vazut cativa ani de zile si acum ma cauti zilnic!
m-am gasit si a doua oara cu el, l-am descusut si am aflat ca avea schizofrenie
o alta cunostinta mi-a confirmat asta!
mi-am dat seama ca a fost periculos faptul ca m-am vazut cu un astfel de om, desi el isi lua tratamentul, nu avea stari de agresivitate de niciun fel
dar sunt persoane de evitat!

| Lupică27 explică (pentru Simpatic):

Nu e cazul la el crede-ma il cunosc prea bine.
Pai daca ala avea schizofrenie inseamna ca nu trebuie sa aiba prieteni?

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

"Nu e cazul la el crede-ma il cunosc prea bine."

atunci fa ce-ti dicteaza instinctul!

"Pai daca ala avea schizofrenie inseamna ca nu trebuie sa aiba prieteni? "

daca dau un raspuns aici risc sa supar pe multa lume...
din punctul meu de vedere o persoana 'schizofrenica' merita prieteni dar mai ales merita persoane apropiate care sa le inteleaga si sa le ofere tot suportul!
eu as oferi acest suport si prietenia mea doar unei persoane ce sufera de schizofrenie dar imi este extrem de apropiata! acel om nu imi era apropiat si nu merita sa-i suport eu crizele de "gelozie" prieteneasca
ei si ele sunt persoane destul de 'ne-echilibrate mintal', stii ca fara sa-i zic ceva rau sau sa-l blochez cum zici tu (doar nu i-am mai raspuns la telefon 1 data!), el m-a ocolit o buna perioada? adica ma vedea pe strada de la distanta si fugea (la propriu) in alta parte...stiind ca l-am vazut
eu astfel de persoane nu pot accepta in viata mea!

| Lupică27 explică (pentru Simpatic):

Pai si acum ai prieteni calumea? eu am avut doar 2 in toata viata.

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Cativa aici in tara, dar e ca naiba... cei la care tin cel mai mult si cu care ma inteleg cel mai bine, sunt in afara!
nu stiu daca este valabil pentru toata lumea, dar eu am observat ca de cand am crescut prietenii s-au imputinat! iar la cei carora le-a crescut cosiderabil numarul de prieteni la maturitate sunt de obicei 'beizadelele', ca aia ii platesc pe altii sa le fie prieteniwinking
multi putini, conteaza ca sunt happy

| Lupică27 explică (pentru Simpatic):

Pai nu sti si tu ca oamenii calumea sunt mereu folositi ca pansament, cand ne lovim punem pansament cand ne e bine il aruncam.

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Filosofwinking

| Lupică27 explică (pentru Simpatic):

Da, clar laughing

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu esti prea mindru. Ala e un vampir emotional. Lasa-l in spanac.

| Lupică27 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu prea e, mai mult maica-mea e, ea e stresul, ma suna si ma f u t e cu toate prostiile ei, am incercat toate posibilitatile, inchis telefon in nas, blocat nr, ignorat complet cu lunile, etc. etc. nu pot scapa de ea
Ultima data cand nu am vorbit cu lunile ma simteam asa bine, a plans pe la neamuri si pasaricile ei retarde si m-au sunat aia sa ma dojeneasca ca sunt fara inima laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lupică27):

Pai si de ce nu i-ai blocat pe toti pana la urma? Daca ceva te face sa te simti nasol si poti opri acel ceva, cum se cheama atunci cand nu faci asta?

| relian a răspuns:

Maicata are dreptarte esti mindru pentru nimic laughing Daca ai timp si nu ai cu cine discuta, discuta cu el, nu se intampla nimic rau.
Bine nu sa ai tu treburi si sati ca n-are ala cu cine iesi, discuta, asa nu discuti nici cu maicata cand ai de facut ceva.

Asa ca daca ala cand mnare cu cine vine la tine, nu vad cei asa de rau, il tratezi si tu ca pe un amic, nu ca pe un prieten, pentru ca prieten sigur nu-ti este.

Ai o mindrie proteasca, aiurea, nu vad de ce sa fii suprat sau indignat ca te cauta ala doar cand ramane singur.
Dar daca e profoser aia nu inseaman ca e si cine stie ce mare inteligent, multi profesori cam is cu ochelari de cal daca intelegi ce zic.
Dar cum am spus nu pierzi nimic daca discuti, te doare ceva sau? laughing

| Lupică27 explică (pentru relian):

Interesanta parere, poate ai dreptate dar asa e caracterul meu, traiesc dupa un set de trasaturi morale si demnitate. Mi se pare aiurea sa cauti pe cineva doar cand esti singur. Probabil la fel faci si tu si de aia ti se pare normal.

| relian a răspuns (pentru Lupică27):

Eu nu fac la fel, dar am ceva amici care fac exact ce spui si tu ca face ala cu tine. Si eu ma gindeam sa le spun ca nu-s curios cand ma cauta ei, dar apoi cand ma cauta stau nitel, mai sa le zic, sa nu le zic, apoi imi vad de treaba, vorbesc cu ei, doar daca am timp.

Ma gindeam daca ei asa sunt, ce crezi ca pot eu sa-i schimb, nici pomeneala, asa ca trebuie sa iei omu asa cum este el.Atita timp cit nu ti-a facut rau, nu vad de ce sal repezi, ori sal eviti daca nu esti ocupat.
Omu sa stii ca de aia o ajuns asa, ma refer ca specie, pentru ca o birfit, adica o soat la povesti cu oricare, doar asa ai acces la informatie, asa afli cate una alta.

Asa au reusit cei care au condus sa tina laolalta oamenii.Pt ca din ce am citit, un om nu poate controla sau conduce mai mult de 60 de oamenii, asta la nivel salbatic sa zic.Si so cautat sa se afle cum o fost posibil ca unia sa conduca mii, zeci de mii.Asa au aflat ca o caracteristica a oamenilor este si birfa, statu la discutii, asa afla sefu, de la unu de la altul ce fac, ce urmeaza sa faca, ce ginduyri au si etc.

Acu cit o fi de adevarat nu stiu, dar este interesanta ideea si cartea respectiva in general.

Bine eu nu de aia nu fac asa, am zis ce sa ma complic sa stau sa e vit omu, ori sa-i zic du-te ba si cauta pe aia cu czre ai mers pana acum/
Asaa am vrut si eu sa le zic, dar am lasat de la mine.Deci nu asa fac eu si de aia am spus, de fapt gindeam si eu ca tine, d ar in final am lasat-o balta.

| Emma30555 a răspuns:

Oamenii se mai schimba poate și el e altfel acum dar zici ca a mai făcut asa, ceea ce ma face sa cred ca se poate repeta oricând, e instabil, dar dacă și tu te simți singur în fond poți sa vorbești e un câștig și pentru tine, cât o ține, dacă dispare măcar te aștepți și nu ți mai pasa. Ma refer ca dacă e vorba doar de orgoliu, mândrie poate ar trebui sa treci peste ele, dar dacă nu ți place el ca om cum e acum în prezent dacă ți se pare ciudatel nu ai de ce vorbi cu el, pentru mine e ciudat ca e asa insistent, ma face sa cred ca e depresiv, instabil, ceva nu e în regula, un om matur nu face ce a făcut el, sa ți caute mama sa vina la tine acasă, el se pare ca nu mai are mândrie deloc, nu știu dacă ai nevoie de asa ceva, dar tu vei face ce e mai bine pentru tine

| Lupică27 explică (pentru Emma30555):

Dap, asa mi se pare si mie depresiv, instabil, cel mai probabil de aia face asa.

| Nirvanaaa a răspuns:

Salut!
Dacă pe tine nu te apucă dragul de vreo prietenie cu el, atunci evita-l cât poți.
Ai zis ca e profesor, deci îmi dau seama ca e adult, de asta nu pot înțelege ce căuta la mama ta. E clar ca îl eviti și nu vrei sa ai vreo treaba cu el. Ce nu înțelege din asta?
Nu ești obligat sa faci amiciție cu nimeni așa ca nu îți bate capul.

| Lupică27 explică (pentru Nirvanaaa):

N-auzi ca e prieten din copilarie, o cunoaste pe maica-mea de cand era el copilas.

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns:

Aici îți dau dreptate, e clar că te folosește pe post de cârjă emoțională cum ai zis și tu așa că nu are rost să-ți pierzi timpul.

| Lupică27 explică (pentru mastadont):

Exact asa ma gandeam si eu, ma foloseste ca pe un pansament emotional, cand are cu cine da-l in p l m pe ala, cand n-are cu cine vai, ce mai faci frate de mult n-am mai vorbit.
Eu sunt genul care iti asculta problemele si te sfatuieste, empatizez cu oamenii si probabil de asta ma vede asa.
De azi inainte nu mai compatimesc pe nimeni, doar pe mine!

| MistarGoGu a răspuns:

Acolo 15 -20 minute la un mic si o bere nu strică! Iti faci " pomana " cu amaratu ala! Da sa plătească el micii si berea tu doar faci pe " domnu de companie "!

| Lupică27 explică (pentru MistarGoGu):

Nu-mi sta in caracter sa fac astfel de lucruri.

| BobTheCat a răspuns:

Din punctul meu de vedere, nu gresesti deloc! (si de mine s-au mai folosit oamenii cand nu aveau cu cine sa stea, dar am ajuns sa ii ignor). Omul acela pare dubios rau de tot. Daca as fi in locul tau, i-as spune sa ma lase in pace si sa isi gaseasca alte persoane pe care sa le manipulezewinking

| Lupică27 explică (pentru BobTheCat):

Da, multumesc de raspuns domnisoara. Ma gandeam eu ca nu gresesc deoarece am o gandire justa, dar am vrut totusi si alte pareri sa nu raman la ideea ca poate gresesc totusi.

| BobTheCat a răspuns (pentru Lupică27):

Cu placere!

| Furnicarul a răspuns:

Filosofezi. Nu vrei sa l bagi in seama nu il baga. Orgolii au doar prostii.