| kellyjamje12 a întrebat:

testul de covid-19 (cel platit, pentru ca din cate am inteles, se poate efectua testul gratis daca ai simptome) se face dupa 2 saptamani dupa ce banuiesti tu ca ai primit virusul sau se poate face si, de pilda, dupa cateva zile?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Il poti face cand vrei. Virusul se instaleaza de la primul contact.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intreaba ti medicul de familie, el trebuie sa stie si sa te puna la curent.

| Nonolita a răspuns:

Cel platit, il faci cand vrei tu. Nu ai de unde sa stii cand te-ai infectat. Poate mai inainte decat banuiesti, de la cineva pe care nu-l banuiesti.

| UrsulPolar117 a răspuns:

Când suspectezi ca ai luat COVID este de preferat sa te izolezi macar 4 zile iar cand iesi din izolare sa te duci sa faci testul. Daca te duci in ziua urmatoare, s-ar putea sa iasa testul negativ fals fiindca nu a apucat sa se intubeze.