| Anxiousy a întrebat:

Am avut o relatie care a durat 1 an si 6 luni, a fost frumoasa, a fost prima relatie pentru amandoi, primul sarut, prima data dragoste, absolut totul a fost ca o poveste... Ne-am despartit din cauza ca era sambata seara, si voiam tare mult sa o vad, sa fiu cu ea, iar ea a spus ca nu vrea sa iasa cu mine, ca vrea sa se distreze si nu o poate face cu mine, ca se duce la discoteca cu fetele, si i-am spus ca nu e normal, de ce spune asta e prima data cand imi spune asa ceva, daca pleaca fara mine inseamna ca nu mai suntem impreuna si nici nu i-a pasat mi-a inchis telefonul in nas si a plecat, nu am inteles-o.

Dupa despartire am incercat cu alte fete, nu am simtit nimic si m-am despartit de ele, mai sufeream din cand in cand si imi trecea imediat.

A trecut 1 luna de cand suntem despartiti, in seara asta nu mai pot. plang si sufar enorm, simt cum ma doare ceva in interior si nu am ce sa-i fac, plang de 10 minute in continuu, stiu ca am doar 18 ani si o viata intreaga in fata, dar nu stiu ce este cu mine in seara asta. ce sa fac sa nu mai sufar... stiu ca multi vor spune ca e o prostie dar mi-a trecut prin cap sa plec, sa nu mai stiu de nimeni, sa mor, atat de tare ma doare, am iubit-o si o iubesc enorm, impacare nu mai exista

11 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Suferi pentru ca tu chiar o iubesti, poate vorbesti cu ea si iti mai da o sansa, ea probabil a avut nevoie de mai multa libertate, ceea ce tu nu prea i-ai acordat-o

| DeeaMarry a răspuns:

Oare realizezi cat de stupid suna motivul pentru care v-ati despartit?
Realizezi cat de infantil ai reactionat?
"Mami, daca nu imi iei bomboane, sa stii ca plang!" Cam asa ceva ai zis tu.
Ce daca a plecat cu fetele la discoteca? Banuiesc ca are si ea in jur de 18 ani, deci e normal sa iasa cu prietenele. Nici sa fi fost maritata cu tine nu ar fi trebuit sa faci atata caz din asta. Normal ca daca erai si tu nu mai putea avea discutiile alea dintre fete cu prietenele ei.
Iubitei trebuie sa ii lasi spatiu sa respire. Acelasi lucru e valabil si pentru fete, nu doar pentru baieti!
Toti trebuie sa ii lasam loc sa respire iubitului/iubitei, pentru ca altfel se va simti sufocat/sufocata. Mai ales in adolescenta, cand avem nevoie sa ne simtim cat mai liberi.
Probabil ca a ajuns sa isi invidieze prietenele pentru libertatea de care dispun. Poate ca nici macar nu avea intentia sa se uite la alti baieti, ci pur si simplu sa iasa intr-o seara doar cu fetele. Poate ca prietenele ei chiar faceau misto de ea pentru faptul ca nu poate "sa miste" de langa tine. Te-ai gandit la toate astea?
Ar trebui sa lasi gandurile negre si sa incepi sa gandesti mai matur, mai realist.

| BlackOldSun a răspuns:

Ca sa ai o fata trebuie sa fii dispus sa o pierzi asta e! am fost si eu in situatia asta! asta insemna ca ai o lectie invatata si treci mai departe fa-ti viata ta nu depinde momentan de o fata ai grija de tine aici! cand vei fi tu bine si faci ceaa ce ti ai dorit si ai realizarile tale femeile vor veni in viata ta! asa lucreaza legea atractiei atragi ceeea ce esti! esti ceea ce gandesti asa ca fii pozitiv! be a real man!

| Alison95 a răspuns:

Imi pare rau, e posibil sa ii fi placut de alt baiat sau vrea libertate, sa se distreze, sa nu dea socoteala nimanui. nu ati mai vorbit deloc, nu v-ati mai intalnit? cand erati impreuna de cate ori va intalneati?

| Anxiousy explică (pentru Alison95):

Am mai vorbit de 2 ori, o data ma sunase intr-o seara si mi-a spus din senin "imi pare rau ca te-am intalnit, regret ca am stat cu tine" si dupa aia ziua urmatoare m-a sunat sa isi ceara scuze si sa ramanem prieteni, atat. Ne vedeam cam de 2 ori pe saptamana, mi-a fost aproape mereu, cand am dat sala, cand am dat traseul, cand am ridicat permisul, cand am avut majoratul, toate evenimentele importante cu ea le-am avut, deci plang si nu ma pot opri. imi vine sa plec de acasa departe, am asta in gand de cand am inceput sa plang.

| Alison95 a răspuns (pentru Anxiousy):

Stiu ce simti, acum nimic nu mai conteaza in afara de ea, dar ideal si sanatos ar fi sa INCERCI sa te distragi de la acest subiect. mergi prin cluburi, socializeaza, iesi cu baietii, poate chiar cu alte fete..nu te grabi sa fi impreuna cu cineva, doar daca ati vorbi, fi sigur ca te-ai simti mai bine. daca stai in casa te vei gandi numai la ea, gaseste`ti o ocupatie, ceva.

| Anxiousy explică (pentru Alison95):

De cand m-am despartit de ea in fiecare seara am iesit cu masina pe undeva, in seara asta nu am iesit nicaieri si uite ce s-a intamplat. acum sunt putin mai bine dar.

| Alexaaxc a răspuns:

Stii care e secretu unei relatii? Comunicarea. Eu nu am inteles ceva: de ce trebuie sa rupeti toate legaturile? Fa dspartirea asta de ea usor, cu pasi mici. Daca a fost o legaturaatat de puternica de ce vrei sa pierzi o persoana care ti-a vrut binele, te cunoaste? Ramaneti prieteni, tineti legatura. E un soc mare sa tai orice conexiune cu ea, nu exista cale sa eviti suferinta sau durerea. Poti sa:
1.Vezi mereu jumatatea plina a paharului. Aminteste-ti momentele frumoase, dragostea e un sentiment frumos care scoate ce e mai bun din noi, bucura-te ca ai avut ocazia sa cunosti o asemenea persoana si sa impartasiti clipe frumoase.
2.Da, ai toata viata inainte si perioada asta trebuie sa insemne o descoperire: nu neaparat centarta in jurul lumii, cin in jurul tau. O sa te cunosti mai bine, evoluezi, te dfeinesti mai mult ca individ. Ai timp mai mult pentru tine, lucrurile care iti plac. Ai timp de umplut, poate ar trebui sa incerci lucruri noi sau sa pui in practica lucruri si proiecte pe care le-ai avut in cap de multa vreme.
3. Poti sa iti setezi prioritati. Inceraca sa zambesti si sa pastrezi o gandire pozitiva, arata-i ca baiatul pe care il iubeste(da, sentimentele voastre inca sunt acolo) se adapteaza, se maturizeaza, trece peste orice.
4.Sa aveti o ultima discutie despre relatia voastra, sa va incheiati conturile. Te vei simti eliberat, sunt ntrebari pe care vrei sa i le pui si care te framanta.
Stiu ca nu am zis ceva nou, poate pare ca raspunsul meu se invarte in clisee, dar merge. Acorda-ti timp si ai sa veiz ca merge.
Succces si paste fericit!

| AccesoriiAli a răspuns:

Unde sa pleci mama mea laughing in lume?! ai bani macar?!

| Micuta55 a răspuns:

Deci dupa cum spun toti distreaza-te, mergi cu prietenii prin cluburi. Iar eu ti-as spune sa o cauti, ati avut prima data relatie, tu ai fost primul la ea, e foarte important aceasta pentru o fata, daca mai pui ca te-a cautat, regreta ca nu sunteti impreuna de asta si te-a sunat, ti-a dat un fel de semn ca sa o cauti, are mare nevoie de sprijinul tau, la fel cum ea a fost in momentele importante alaturi, ar trebui sa o faci si tu acum. Esti barbat trebuie sa o cauti mai pui ca intr-adevar o iubesti, o sa-ti fie tare greu daca o sa cauti linistea si pacea la o alta fata, mereu o sa pui la cintar cum era ea si cum sunt actualele. E o persoana speciala pentru tine, pentru viata ta. Nu fa o greseala ca mindria ta sau orgoliul de barbat sa te indeparteze, nu uita sunteti minunati si frumosi atunci cind sunteti in doi. Nu trebuie sa te inchizi in tine incearca sa-i zici si ei ceea ce ai scris aici, dar nici sa-i cazi in genunchi ca sa profite. Baiete succes, fata tine la tine. Pupici :*

| Anxiousy explică (pentru Micuta55):

Cum sa tina la mine daca se duce mereu prin discoteci si se distreaza, in timp ce eu ma gandesc si sufar? Asa tine la mine? Iar in timp ce eram cu ea in relatie se purta indiferent in majoritatea timpului. mi-am mai revenit putin gandindu-ma la asta dar o sa-mi treaca