| Lorena128172 a întrebat:

Buna! Am o situație cu un coleg de la facultate de care îmi place. Am încercat să îl invit să ieșim, dar mi-a răspuns târziu la mesaj și a avut o scuză. De obicei, îmi răspunde mai greu la mesaje și în general nu avem o comunicare frecventă, doar rar vorbim mai mult la facultate. Nu știu cum să interpretez această situație și ce ar trebui să fac în continuare. As vrea macar sa am oportunitatea sa încercăm. Idei/sfaturi pentru a-l cuceri?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Poate ar fi mai productiv sa te retragi in mod elegant? Si eu cred ca daca ar fi fost catusi de putin interesat, ar fi propus o alta zi si implicit o alta ora.Hai sa zicem ca mai poti incerca maxim inca o data, insa dupa aceea iti vei primi raspunsul definitiv.Totusi, daca la facultate nu aveti nicio conexiune, e mai greu sa se infiripe interesul amoros.Pe viitor cauta mai intai sa te imprietenesti macar un pic cu respectivul si apoi sa propui intalniri.Ah si nu o lua niciodata personal, vei gasi pe cineva si pe placul tau, eventual, ai increde.Bafta!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este clar un REFUZ si este mai bine sa-i dai pace, ca nu este interesat de tine, din tot comportametul de pana acum.
Esti destul de mare, ca sa intelegi ca ai incercat deja destule si totul a fost inutil, fiindca omul continua sa te refuze si tu se pare ca nu pricepi.
Ideal este sa te retragi cu bun simt si eleganta si sa-i dai pace.

| J0B0MAT a răspuns:

Pare că nu e interesat de tine. Dacă zici că ai încercat să inițiezi ieșiri, discuții, dar el se scuză, nu îți mai bate capul. Putea să îți propună o altă dată dacă chiar avea treabă atunci so, eu zic că nu merită.

| Lorena128172 explică (pentru J0B0MAT):

Stiu ce zici, dar am incercat o data sa iesim. Dar asa ne mai tachinam, d aia as vrea sa incerc, doar ca nu stiu ce, ptc nici macar nu avem acelasi grup de prieteni laughing

| Madaxo97 a răspuns:

Cel mai probabil nu e interesat, poti avea o discuție directa cu el sa ii spui exact ce simti si vezi cum reacționează, daca te respinge, nu te mai umili si orientează te catre altcineva

| MickeyMouse788 a răspuns:

Nu rata ocazia, f#tate cu el rău