| Geo12ionela a întrebat:

Buna! Am si eu o nedumerire. Cum se face ce unele persoane cara fac o singura data sex neprotejat, raman insarcinate chiar daca, zic ele ca barbatul a fost atent! Eu impreuna cu sotul nu ne protejam de aproape 2 ani, binee. folosim metoda retragerii.dar nu ne stresa gandul ca poate raman insarcinata. si nu am ramas, iar acum incep sa ma gandesc ca poate am eu vreo problema!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Foarte simplu: este suficient sa ai sex neprotejat 1 singura data, dar sa fii in perioada fertila, avand 2 partide consecutive de sex (ca dupa prima partida se ejaculeaza si ramane sperma pe teava, care se scurge involuntar in vaginul femeii, imediat cum penisul este reintrodus la a doua partida,) formandu-se imediat o sarcina.

Inca o situatie posibila, intalnita aici pe site unde baietii dau sfaturi altora, ca partida sexuala sa tina mai mult cu fata, sa se masturbeze inainte sa plece de acasa, ceea ce face ca baiatul sa aiba deja sperma pe teava si cand are primul contact sexual cu fata, sperma existenta deja pe teava de la masturbarea de acasa, se scurge in vaginul fetei, care o poate lasa gravida imediat, daca fata are nesansa sa fie in perioada fertila (chiar daca baiatul nu ejaculeaza la partida asta avuta cu fata).

La tine/voi este altceva: fapul ca voi faceti doar 1 singura partida sexuala si aceia cu "retragerea" inainte de ejaculare, te-a protejat sa ramai gravida, de aceea nu ai ramas pana acum.

| dullcat a răspuns:

Buna.Afla ca metoda retragerii nu este eficienta.

,, Metoda retragerii aruncă în joc o rată de eșec semnificativă. In termeni matematici, există probabilitatea ca în peste 26% dintre cazurile în care este folosită (1 din 4 contacte sexuale!), să apară o sarcină nedorită. Unul dintre factorii de risc lichidul preejaculator, care poate conține spermatozoizi perfect pregătiți să fecundeze ovulul și care poate fi eliminat încă din momentul în care bărbatul are erecție. Așadar, chiar dacă multe femei spun că partenerul se controlează foarte bine și ejaculează în exteriorul vaginului, aceasta nu este o condiție suficientă pentru a preveni apariția sarcinii. În plus, există situații în care bărbatul nu poate controla perfect momentul ejaculării. Dacă punem la socoteală și stresul cauzat de îndoieli și tragem linie, avem, fără îndoială suficiente dezavantaje ale folosirii acestui tip de protectie.'' -https://www.planificaneprevazutul.ro/metoda-retragerii/

https://doareu.com/metoda-retragerii-un-risc-prea-mare/

https://www.planificaneprevazutul.ro/......-sigura-e/

| Robert2526 a răspuns:

Nu ai probleme, daca nu ejaculeaza in interior, nu ramai. Cele care raman din prima, nu sunt in realitate atat de multe, sunt cazuri izolate care nu reprezinta in niciun caz "normalitatea"

| Madaxo97 a răspuns:

Buna. Noi am folosit metoda retragerii si a funcționat 1 an de zile, pana cand, nu a mai funcționat, si am rămas însărcinată. Daca nu iti dorești o sarcină te sfătuiesc sa apelezi la o altă metodă contraceptiva, metoda retragerii nu funcționează întotdeauna, acum depinde si cat de des au loc contactele sexuale intre voi, daca sunteți foarte activi, la un moment dat vei rămâne însărcinată.

| Geo12ionela explică (pentru Madaxo97):

Nu e ca nu imi doresc! Daca se intampla nu ne deranjeaza! Pana acum nu am tinut niciodata comd ca sunt in perioada fertila si sa nu facem! Facem destul de des, chiar si de doua ori la rand! Acum sa ma simt norocoasa ca nu am ramas gravida, sau ghinionista!?

| Madaxo97 a răspuns (pentru Geo12ionela):

Norocoasă sau ghinionista nu stiu sa iti spun, cred ca e in functie de cat de mult iti dorești sau nu un copil. Ati putea avea contact o perioadă fără a mai folosi metoda retragerii sau nicio alta metoda, sa il lași sa ejaculeze înăuntru, si daca trec cateva luni si nici așa nu rămâi gravida, atunci ar putea sa îți dea de gândit daca ai sau nu o problema pe partea asta?